Monday, 20 July 2020

اسکراب میوه ای (قسمت اول )

پوست یک عضو مهم و بزرگ در بدن است که بیشترین تاثیر را در زیبایی فرد میگذارد و وقتی پوستی زیبا و درخشان داشته باشید اعتماد به نفس شما بالا رفته و احساس بهتری خواهی داشت و اولین چیزی که توجه دیگران را به شما جلب میکند ظاهر شماست.زیبایی ظاهر انسان در گرو سلامتی پوست و رسیدگی منظم و اهمیت دادن به آن است پس در هر سنی که باشید چه زن چه مرد نباید از رسیدگی به پوست خود غافل شوید.

امروزه داروها و محصولات آرایشی بهداشتی زیادی در کشور های مختلف دنیا برای زیبایی و سلامتی  پوست تولید میشود که اصولا از مواد شیمیایی تهیه شده اند اما هیچ وقت نمیتوانند جایگزین خاصیت مواد طبیعی برای پوست باشند زیرا مواد طبیعی مانند میوه ها دارای خواص فوق العاده ای هستند که میتوانند پوست شما را با کم ترین هزینه، شاداب و تمییز و باطراوت نگه دارند. شما میتوانید با آسان ترین روش ها ماسک های میوه ای خانگی را خودتان درست کنید و پس از چنبار استفاده تاثیرش را بر روی پوست حس کنید. برای تهیه اسکراب میوه ها لازم است در مرحله ی اول خواص آن را بشناسید که میتوانید به #بازرگام مراجعه کرده و با خواص انواع میوه ها آشنا شوید و در مرحله دوم باید به نوع پوست خود آگاهی داشته باشید تا بتوانید بهترین ماسک ها را برای پوست خود تهیه کنید.

.

نحوه ی شناخت نوع پوست:

پوست شما ممکن است چرب،خشک، مختلط و ترکیبی،معمولی و یا حساس باشد البته امکان تغییر نوع پوست در طول زمان های مختلف وجود دارد. 

نوع پوست شما متاثر از ژنتیک،آب وهوا ،نوسان های هورمونی،داروهایی که مصرف میکنید،رژیم غذایی و آلرژی است. 

ویژگی انواع پوست

پوست خشک: احساس خارش و کشیدگی و پوسته پوسته شدن روی صورت به خصوص پس از شستشو و احساس نداشتن رطوبت کافی روی پوست نشانه های داشتن پوستی خشک است که فاقد چربی لازم است.

پوست چرب:داشتن پوستی براق و احساس چربی و درخشش نشانه های پوست چرب است طوری که حس میکنید پوست خود را باید مکرر بشویید.

پوست مختلط: در ناحیه ی پیشانی، بینی وچانه چرب وقسمت گونه و فک خشک یا معمولی است.

پوست حساس: داشتن پوستی تحریک پذیر و ملتهب و داشتن گهگاهی خارش نشانه های پوست حساس است که نسبت به هرچیزی واکنش نشان میدهد و زودتر دچار آفتاب سوختگی و جوش و آکنه میشود.

پوست طبیعی و نرمال: این نوع پوست بهترین نوع پوست است زیرا نه خشک و نه چرب است و کم تر واکنش ناخوشایند از خود نشان میدهد.

حال که با انواع نوع پوست در بازرگام آشنا شدید به سراغ روش تهیه ی چند نوع اسکراب میوه ای خانگی میرویم.

.

هشدار: حتما قبل از مصرف هرنوع ماسک اول مقداری از آن را روی قسمت کوچکی از پوست امتحان کرده و بعد از گذشت چند ساعت اگر واکنش نامناسبی نشان نداد، از آن برای تمام پوست استفاده کنید.

*قبل از استفاده از ماسک به خوبی صورت خود را بشویید و یا برای تاثیر پذیری بیشتر قبل از مصرف صورت خود را با آب داغ بخور دهید. 

بازرگام شما را به بررسی انواع اسکراب های میوه ای دعوت میکند :

.

انواع اسکراب میوه ای

1. ماسک خیار: 

-آسان ترین و معروف ترین ماسک خنک کننده ی خانگی ترکیب ماست و خیار است.

طرز تهیه=یک خیار را پوست بگیرید و داخل مخلوط کن کنید تا خوب خرد شود و با یک قاشق ماست طبیعی ترکیب کنید و اگر که پوست شما خشک است یک قاشق روغن زیتون یا روغن نارگیل به آن اضافه کنید. این مخلوط را بر روی پوست قرار داده و پس از 20 دقیقه با آب سرد بشویید.

-برای پاکسازی و تمییز کردن پوست میتوانید یک خیارپوست شده را در مخلوط کن ریز کنید و بعد زرده ی یک تخم مرغ را به آن اضافه کرده و بعد یک قاشق غذاخوری سرکه ی سیب و دو قاشق غذاخوری روغن زیتون را به مواد درون

مخلوط کن اضافه کنید و این ها را کاملا باهم ترکیب کنید و روی پوست خود قرار دهید.

-افرادی که پوست چرب و دارای جوش و آکنه دارند میتوانند از ماسک خیار و عسل و بلغور جو استفاده کنند. پس از پوست کندن خیار و پوره کردن آن، بلغور جو دو سر را پودر کرده و عسل را به آن اضافه کنید. آن ها را به خوبی مخلوط کرده و پس از شستن صورت خود با آب گرم و خشک کردن آن، مخلوط را با نوک انگشتان به صورت دایره ای روی صورت بمالید.

-افرادی که از تیرگی دور چشم رنج میبرند میتوانند ماسک خیار و گلاب را امتحان کنند. 

خیار را با پوست رنده کرده و چند قاشق گلاب را به آن اضافه کرده تا خیس بخورد. سپس این معجون را روی پلک ها و اطراف چشم و گودی چشم قرار دهید و حداقل یک ربع صبر کنید. پلک ها را به خوبی بسته نگهدارید تا آب این ماسک وارد چشم نشود. 

برای لایه برداری پوست میتوانید از ماسک خیار و شکر استفاده کنید به طوری که باید نیمی از یک خیار تازه و یک چهارم فنجان شیر و یک قاشق غذاخوری عسل و شکر قهوه ای را  مخلوط کنید. برای این کار، خیار را پس از پوست کندن، به خوبی له کنید تا پوره شود. اکنون شیر و عسل و شکر قهوه ای را کاملا با هم مخلوط کنید و سپس مخلوط حاصل را به پوره خیار اضافه کرده و با هم ترکیب کنید سپس با نوک انگشتان و به صورت دایره ای روی صورتتان به استثنای اطراف چشم و دور لب بمالید سپس پس از 20 دقیقه یا پس از آنکه ماسک خیار و شکر قهوه ای خشک شد، صورتتان را ابتدا با آب گرم و سپس با آب سرد بشویید و با حوله نرم و تمیز خشک کنید.

اگر پوستی خشک دارید ماسک اووکادوو و خیار را به شما پیشنهاد می کنیم. آووکادو و خیار را درون غذاساز یا مخلوط کن ریخته و عسل و ماست را به آنها اضافه می کنیم و هم می زنیم تا به خوبی با هم مخلوط شده و ماده نرمیکدستی حاصل شود این ماسک را روی پوست صورت و گردن بجز اطراف چشم ها به مدت 15 دقیقه قرار داده و بعد با آب ولرم می شوییم.

برای داشتن پوستی جوان و شاداب ماسک خیار و آلوورا و آبلیمو را حتماامتحان کنید. یک برگ آلوورا را از پایه قطع کرده، آن را کاملا شسته و روی یک تخته محکم قرار دهید. پوست ضخیم بیرونی را جدا کرده و با یک قاشق ژل شفاف درون آن را خارج کنید. نصف یک خیار کوچک را پوست کنده، له کنید و با ژل آلوورا و آبلیمو به خوبی مخلوط کنید. اکنون مخلوط خیار و ژل آلوورا و آبلیمو را روی صورت خود بمالید. پس از 20 دقیقه صورتتان را ابتدا با آب گرم و سپس با آب سرد بشویید.

 -به منظور کاهش پف و سیاهی دور چشم می توانید ۲ ورقه خیار تازه روی چشمان خود بگذارید.

.

 2.ماسک پرتقال:

 - مواد  لازم= آب ، یک چهارم پرتقال ویک قاشق ماست

 هر دو ماده اولیه را با هم ترکیب کنید. آزادانه از آن روی پوست صورت و گردن خود بمالید. این ماسک تاثیر شل کننده بر روی پوست صورت دارد. بعد از شستن صورت با حرکات ضربه ای آرام صورت را خشک کنید

آب پرتقال کاملا تازه و8 قاشق آرد سفید تهیه کنید وآب پرتقال را با آرد مخلوط کرده و یک خمیر کرم مانند تهیه کنید. خمیر را روی پوست خود بمالید و به مدت 20 دقیقه رها کنید. سپس با آب گرم صورت خود را بشویید.

 -دو قاشق غذاخوری آب پرتقال تازه،دو قاشق آب لیمو ویک قاشق عسل را باهم ترکیب کرده و سپس به پوست صورت خود بمالید. این ماسک برای رفع جوش و آکنه بسیار موثر است

 - یک عدد پرتقال متوسط ،یک قاشق خاک رس مولتانی میتی و یک قاشق پودر شیرتهیه کرده سپس آب پرتقال را گرفته و به آرامی با خاک رس و پودر شیر مخلوط کنید. مخلوط را به مدت 30 دقیقه بخوابانید تا کاملا مخلوط شود. سپس به هم زده و به صورت خود بمالید و به مدت 20 دقیقه رها کنید. سپس با آب گرم صورت خود را بشویید و نتیجه آن را ملاحظه کنید

پوست پرتقال خشک،شیر، آب، گلاب و پودر چوب صندل را تهیه و سپس پوست پرتقال خشک شده در آفتاب را با آسیاب پودر کنید. سپس با پودر چوب صندل مخلوط کرده و از آب، شیر یا گلاب استفاده کرده و خمیر درست کنید. خمیر را به صورت و گردن خود مالیده و نیم ساعت صبر کنید. بعد پوست خود را بشویید و خشک کنید. اگر پوست شما جوش می زند، بهتر است بجای شیر از آب یا گلاب استفاده کنید.

.

اگر پوست خشکی دارید یک عدد پرتقال را پوست گرفته و بعد دو قاشق  چای خوری پنیردلمه شده و پر چرب ، یک قاشق چای خوری روغن تخم کتان ن و یک قاشق چای-خوری روغن ماهی و یک قاشق غذاخوری چای دم کرده و پر رنگ را تهیه کنید.

 پوست پرتقال را خشک و آسیاب کنید تا به صورت پودر درآید. پنیر، روغن تخم کتان و روغن ماهی را مخلوط کنید ویک قاشق غذاخوری چای گرم به مخلوط اضافه کنید سپس پوست پرتقال پودر شده را به مخلوط اضافه کنید تا خمیری سفت به دست آید. ماسک را ۱۵ دقیقه روی صورت بگذارید و سپس با اب گرم بشویید.

.

 یک قاشق غذاخوری آرد ذرت را محیا کنید. پرتقال را نصف کنید و یک برش از آن را آب بگیریید. سفیده یک تخم مرغ را جدا کنید و خوب به هم بزنید تا روشن شود د و کمی پف کند. سفیده تخم مرغ و آرد ذرت را به آب پرتقال اضافه کنید و به هم بزنید تا کاملا مخلوط شوند وماسک به دست آمده را ۱۵ دقیقه روی صورت بگذارید و سپس با آب سرد بشویید. سپس سفیده تخم مرغ دیگر را جدا کنید وبعد گوشت نصف دیگر پرتقال را جدا کنید و با سفیده تخم مرغ مخلوط کنید. مخلوط را ۱۵ دقیقه روی صورت بگذارید و سپس با آب سرد بشویید.

سه قاشق غذاخوری آب پرتقال ،یک قاشق غذاخوری شیر تازه ویک قاشق غذاخوری جو له شده را با هم مخلوط کنید. ماسک را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه شق روی صورت بگذارید و سپس با آب گرم بشویید. این ماسک یک مرطوب کننده ی طبیعی است.

یک عدد سفیده تخم مرغ را جدا کنید و با دو قاشق غذاخوری آب پرتقال مخلوط کنید سپس یک قاشق غذاخوری جو له شده را به مواد اضافه کنید و خوب بهم بزنید. مواد را ۱۵دقیقه روی صورت بگذارید. پارچه پشمی را با آب سرد خیس و صورت را با آن پاک کنید. این ماسک یک پاک کننده ی پوست به حساب می آید.

سه قاشق غذاخوری آب پرتقال را با نصف یک عدد موز له شده و نصف قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید ومواد را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی  صورت بگذارید. صورت را با پارچه کتان نم-دار پاک کنید و سپس با آب گرم بشویید. این ماسک برای پوست بسیار مغذی است.

یک عدد پرتقال را آب بگیرید وآب پرتقال را با دو قاشق غذاخوری خامه و ویک قاشق غذاخوری روغن آفتابگردان مخلوط کنید.لایه ای ضخیم از مخلوط را به مدت ۱۵ دقیقه روی صورت بگذارید و سپس با آب گرم بشویید.

 3.ماسک نارنگی

 -مقدار دلخواه پودر پوست نارنگی را با اندکی گلاب و زرد چوبه مخلوط کنید. آن را چند دقیقه روی صورت ماسک کنید و سپس آن را بشویید. این ماسک برای پاکیزگی پوست مفید است

.

یک دانه تخم مرغ تهیه کرده و سفیده آن را جدا کنید. حال این سفیده را با دو  قاشق غذاخوری آب نارنگی و مقداری دلخواه جوی له شده مخلوط کنید و آن را و به عنوان ماسک صورت استفاده کنید. بعد از ۱۵ دقیقه نگه داشتن ماسک روی صورت، یک پارچه پشمی را با آب سرد مرطوب کرده و ماسک را با استفاده از پارچه پاک کنید. با این ماسک پوستی تمییز خواهی داشت.

.

 - اگر پوست خشکی دارید ابتدا پوست نارنگی را آسیاب کنید و مدتی در مجاورت هوای اتاق قرار دهید تا خشک شود. سپس به اندازه دو قاشق چایخوری پنیر دلمه شده پر چرب را با یک قاشق چایخوری روغن تخم کتان، یک قاشق چایخوری روغن کبد ماهی و یک قاشق غذاخوری چای دم آمده پررنگ مخلوط کنید. حاال پودر پوست نارنگی را به مخلوط اضافه کنید. ماسک نارنگی را به مدت ۱۵ دقیقه روی صورت خود قرار دهید و بعد از این مدت صورت خود را با آب گرم بشویید. این ماسک از خشکی بیش از حد پوست جلوگیری میکند و ترکهای پوستی را از بین میبرد.

.

- آب یک نارنگی رسیده با اندازه متوسط را بگیرید. در ظرفی جداگانه سفیده یک تخم مرغ را جدا کرده و به خوبی هم بزنید. حال یک قاشق غذاخوری آرد ذرت را به همراه آب نارنگی، به سفیده اضافه کرده و خوب مخلوط کنید. ماسک نارنگی به دست آمده را به مدت ۲۰ دقیقه روی پوست خود قرار دهید. سپس این بار پوست خود را با آب سرد آبکشی کنید. این ماسک باعث از بین رفتن چربی اضافی پوست و باز شدن منافذ آن به کار میرود. پس برای پوست های چرب بسیار مناسب است. 

.

-۲ تا ۳ قاشق غذاخوری پودر پوست نارنگی را با مقداری شیر و زردچوبه مخلوط کنید و به مدت ۱۵ دقیقه آن را ماسک کنید. بعد آن را با آب سرد پاک کنید تا چربی پوست زدوده شود. 

.

ابتدا یک قاشق مرباخوری آب نارنگی ترش یا ملس را گرفته و آن را با یک زرده تخم مرغ به خوبی مخلوط کنید. حال مخلوط را بر روی پوست تمیز و بدون آرایش به مدت ۳۰ دقیقه قرار دهید و سپس با آب سرد آن را پاک کنید. این ماسک نارنگی برای رفع بیماریهای پوستی نظیر جوش و آکنه، تیرگی و لکهای پوستی مفید است.

.

سه قاشق غذاخوری آب نارنگی را با یک قاشق غذاخوری شیر تازه و یک  قاشق غذاخوری جوی له شده مخلوط کنید. حال مخلوط را به مدت 15الی 20دقیقه روی صورت خود نگه دارید. سپس ماسک نارنگی را با آب گرم بشویید. این ماسک خاصیت مرطوب کنندگی دارد.

.

آب یک نارنگی رسیده را بگیرید. دو قاشق غذاخوری خامه پرچرب و یک قاشق غذاخوری روغن معمولی یا روغن آفتابگردان به آب نارنگی اضافه کرده ه و مواد را خوب باهم مخلوط کنید. حال لایه های با ضخامت نسبتا زیاد از ماسک نارنگی به دست آمده را روی صورت خود قرار دهید. بعد از ۱۵ دقیقه صورت خود را با آب گرم بشویید. این ماسک برای لطافت پوست به کار می آید.

.

 - برای تغذیه ی پوست سه قاشق غذاخوری آب نارنگی بدون تفاله را با نصف یک موز و نصف قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید. این ماسک را به مدت ۱۵ دقیقه روی پوست صورت خود قرار دهید. سپس آن را ابتدا با یک تکه پارچه کتان نمدار پاک کنید و بعد صورت خود را با آب گرم بشویید.

.

برای داشتن پوستی روشن و درخشان چهار پر نارنگی را بعد از جدا کردن پالپهای  آن، له کنید. یک قاشق غذاخوری عسل و یک قاشق غذاخوری ماست را با نارنگی له شده مخلوط کنید. حال مخلوط را به مدت ۱۵ دقیقه روی صورت خود قرار دهید و سپس با آب سرد صورت خود را آب بکشید و یا می توانید مقدار دلخواه ماست، آرد عدس و پوست نارنگی را با هم مخلوط کنید. این ماسک را به مدت 15 دقیقه روی پوست بگذارید و سپس با آب بشویید. ماسک نارنگی با هر یک از این دو روش که آماده شود، مثل ماسک هندوانه به روشن و درخشان شدن پوستتان کمک میکند.

.

یک انار کوچک را دون کرده و بکوبید. حال یک نارنگی کوچک را هم ابتدا  پوست بکنید و سپس له کنید و با انار له شده مخلوط کنید. مخلوط را روی  پوست خود قرار دهید و بلافاصله مقداری عسل هم بر روی آن بمالید. پس از ۳۰ دقیقه آن را با آب سرد پاک کنید

.

برای باز شدن منافذ پوست دو قاشق غذاخوری پودر پوست نارنگی را با یک  قاشق غذاخوری زردچوبه و عسل مخلوط کنید. سپس به آن مقداری پودر خمیر ک مایه نانوایی اضافه کنید. این ماسک را ۱۰ دقیقه روی صورت قرار دهید وبعد با آب سرد بشوید.

.

ابتدا خمیری از شیر و جوانه گندم درست کرده و به مدت ۲۰ دقیقه روی صورت قرار دهید. سپس پوست را با آب سرد و با ملایمت بشویید و خشک کنید.حال یک برش از نارنگی را به مدت ۳۰ ثانیه با حرکات دورانی روی پوست حرکت دهید. مقداری صبر کنید تا خشک شود و دوباره برش نارنگی را حرکت دهید. این کار را چهار تا پنج بار تکرار کنید و در انتها صورت خود را با آب سرد پاکسازی کنید. این ماسک باعث ویتامینه کردن پوست میشود.

.

 - برای رفع تیرگی دور چشم دو قاشق چایخوری بادام و یک قاشق چایخوری عسل را با نصف قاشق چایخوری آب نارنگی مخلوط کرده و به آرامی به مدت دو دقیقه روی پوست صورت و دور چشم ماساژ دهید. سپس آن را با آب ولرم بشویید.

.

برای رفع چین و چروک باید دو قاشق غذاخوری آب نارنگی و لیموترش تازه را با هم مخلوط کنید و یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی به آن اضافه کنید.این مخلوط را هم بزنید تا یکدست شود.حال مخلوط را روی پوست قرار داده و ۲۰ دقیقه مکث کنید و سپس آن را با آب ولرم بشویید یا می توانید یک قاشق چایخوری عسل و چند قطره آب نارنگی را با هم مخلوط کنید و به مدت ۲۰ دقیقه روی پوست خود قرار دهید سپس آبکشی کنید. 

.

.

.

ادامه دارد...

  www.bazargam.com            پ.ص

انصراف از نظر

نظرات (2)

3 ماه پیش | علیرضا

1234

3 ماه پیش | علیرضا

1234

اپلیکیشن بازرگام برای Android و iOS در دسترس است.