اسکراب میوه ای قسمت دوم

 همانطور که در قسمت قبل در #بازرگام گفته شد میتوان از میوه ها و صیفی جات و ترکیب آن ها با مواد دیگر، انواع اسکراب های خانگی طبیعی تهیه کرد و پوستی درخشان و زیبا داشت. با بازرگام همراه باشید تا ادامه ی طرز تهیه ی ماسک های ساده خانگی را باهم بررسی کنیم.

.

4.ماسک کیوی

- 1 کیوی +1 قاشق غذاخوری ماست با هم مخلوط کنید تا به صورت خمیر دراید.ماسک را به صورت یکنواخت روی گردن و صورت خود بمالید واجازه دهید 15 الی 20 دقیقه بر روی پوست صورتتان بماند پس از آن، ماسک را با آب گرم بشویید این ماسک باعث جوانسازی پوست شده و سلول های پوست را شارژ می نماید. علاوه بر این، این ماسک به کاهش پالک های پوستی کمک می نماید.

.

- یک کیوی را له کرده و آبش را بگیرید ودر یک کاسه، 1 قاشق غذاخوری روغن زیتون و آب کیوی را مخلوط کنید. این ماسک را برای 5 دقیقه به سمت بالا و در یک حرکت دایره ای بر روی پوستتان ماساژ دهید. این ماسک را برای 20 تا 30 دقیقه بر روی پوست خود قرار داده و، سپس آن را با آب گرم بشویید.این ماسک باعث جوانسازی سلول های پوست می شود.

.

- نصف کیوی +1 توت فرنگی +1 قاشق چایخوری پودر چوب صندل تهیه کنید و سپس مخلوط کیوی و توت فرنگی را به شکل یک خمیر صاف و یکدست درآورید و پودر چوب صندل را به آنها اضافه کنید. در صورت غلیظ بودن، یک قاشق چای خوری آب بدان اضافه نمایید. آن را برای 15-20 دقیقه روی صورت خود بگذارید. سپس آن را بشویید. این ماسک برای مقابله با جوش و آکنه و باکتری موثر است و پوست شما را درخشان میکند.

.

 یک قاشق غذاخوری کیوی له شده و1 قاشق غذا خوری روغن زیتون باهم مخلوط و 1 زرده تخم مرغ را اضافه کنید و خوب هم بزنید.ماسک را بر روی صورت خود بمالید و اجازه دهید 15 دقیقه بماند سپس آن را با آب گرم شستشو دهید. این ماسک یک پاک کننده ی پوست به حساب می آید.

.

یک کیوی را له کرده و خمیر کیوی را در یک کاسه بریزید. یک قاشق چاییخوری پودر چوب صندل ویک قاشق غذاخوری خاک رس را به آن اضافه کرده و خوب مخلوط کنید. در صورت خشک بودن کمی آب بدان اضافه نمایید. این ماسک برای درمان آفتاب سوختگی و از بین بردن جوش و آکنه وضایعات پوستی عالی می باشد.

.

برای داشتن پوست سالم و درخشان خمیر یک کیوی و یک قاشق غذا خوری آووکادو را خوب با هم ترکیب کنید تا به یک خمیر صاف و خامه ای دست  پیدا کنید. آن را به طور مساوی بر روی دوطرف صورت خود اعمال کنید. قبل از شستن ماسک با آب گرم، بگذارید در حدود 15-20 دقیقه بر روی پوستتان بماند

.

 5.ماسک آلوئه ورا

یک تا دو قاشق ژل آلوورا را با دو الی سه قطره از آب لیموی تازه کاملا مخلوط کنید.. مخلوط حاصل را روی صورت و گردنتان ماساژ دهید. بعد از ۱۵-۲۰ دقیقه صورتتان را با آب گرم بشویید و مقداری مرطوب کننده به پوستتان بزنید. میتوانید باقی مانده ی ماسک را برای یک تا دو روز در یخچال نگهداری کنید. میتوانید ۳ بار در هفته از این ماسک صورت آلوورا و لیمو استفاده کنید تا علاه بر روشن و صاف کردن پوستتان از ایجاد آکنه نیز جلوگیری کنید.

.

یک قاشق غذاخوری عسل را با یک قاشق غذاخوری ژل آلوورا کاملا مخلوط کنید.) هم میتوانید از ژل خالص گیاه آلوورا استفاده کنید و هم میتوانید ژلهای خالص آلوورا که برای فروش در مغازه ها موجود هستند را مورد استفاده قرار دهید ) ماسک را روی نواحی صورت و گردن و یا بدن خود قرار دهید و بعد از حدود ۲۰ دقیقه نواحی موردنظر را با آب گرم بشویید و بعد از خشک کردن در صورت تمایل از مرطوب کننده استفاده کنید. این ماسک به خاطر داشتن خواص ضدالتهابی آلوورا و خاصیت ضد میکروبی و نرم کنندگی عسل میتواند همزمان با مبارزه با آکنه، پوست شما را تسکین دهد.

.

. - یک کپسول ویتامین ای را با سنجاق سوراخ کرده و محتویات آن را با یک قاشق غذاخوری درون یک کاسه فشار دهید. ژل آلوئه ورا را درون ظرف ریخته و آن را با یک قاشق کاملا مخلوط کنید. مخلوط را به آرامی با فشار کم

انگشتان روی پوست زیر چشم خود بمالید و اجازه دهید جذب شود. این ماسک برای کاهش چین و چروک دور چشم و ضد پیری دور چشم بسیار موثر است.

.

۱ قاشق چایخوری عسل را با ۱ قاشق غذاخوری ژل آلوورا و حدودا )یک هشتم( قاشق چایخوری زردچوبه مخلوط کنید و به آن چند قطره گلاب اضافه کنید. مخلوط فوق را روی پوست صورت و گردنتان ماساژ دهید و حدودا ۲۰ دقیقه روی پوست خود نگهدارید و بعد از آن با آب ولرم برای بشویید. از این ماسک میتوانید ۲ بار در هفته استفاده کنید. این ماسک به درخشانی و یکنواختی و روشنی پوست کمک میکند.

.

یک قاشق غذاخوری ژل آلوورا را با نصف قاشق چایخوری روغن زیتونمخلوط کنید. ترکیب حاصل را به مدت ۲۰ دقیقه روی پوست خود نگهدارید وبعد از آن با آب سرد بشویید.این ماسک نرم کننده و رطوبت دهنده است.

.

یک قاشق غذاخوری ژل آلوورا را با ۳ تا ۴ قطعه کوچک موز له شده مخلوطکنید. ترکیب حاصل را بهآرامی روی پوست ماساژ دهید و اجازه دهید برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی پوستتان بماند. سپس پوست را با آب ولرم شستشو دهید و بعد از خشک کردن از مرطوب کننده یا آبرسان استفاده کنید. میتوانید از این ماسک ۱ تا ۲ بار در هفته استفاده کنید.این ماسک باعث آبرسانی و رطوبت پوست میشود.

.

یک قاشق غذاخوری ژل آلوئهورا، یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل،یک  قاشق غذاخوری شکر قهوهای و یک قاشق غذاخوری عسل را با هم مخلوط کرده، آن را به صورت زده و به آرامی و با حرکت دایرهای به مدت پنج دقیقه، پوست خود را ماساژ دهید. اکنون با یک حوله ی نمدار صورت خود را پاک کنید. از این ترکیب یک یا دو بار در هفته میتوانید استفاده کنید. از این ماسک برای شفاف ساختن پوست، آبرسانی به آن و مرطوبسازی استفاده میشود.

.

. 6.ماسک هلو

 -4 هلو پوره شده +آووکادو پوره شده نصف+جوانه گندم له شده نصف لیوان + یک قاشق غذا خوری آب لیمو را باهم خوب مخلوط کنید و به غیر از دور چشم، به تمام قسمتهای پوست صورتی که قبلا کاملا پاکیزه شده است، به کمک یک قلمو آغشته نمایید. پس از ۳۰ دقیقه آن را با آب ولرم و پنبه تمیزاز روی صورت پاک نمایید. در صورت حساسیت به آب لیمو میتوانید آنرا حذف کنید و به جای آن یک سوم لیوان به مقدار جوانه گندم اضافه کنید. انجام ماساژ صورت قبل از گذاشتن ماسک بر روی صورت موجب آماده سازی هرچه بیشتر پوست میشود و مواد مغذی موجود در ماسک، آسان تر از منافذ پوست عبور میکنند و در نتیجه ماسک موثرتر عمل می نماید. 

.

یک عدد هلو + یک قاشق ماست پرچرب + یک قاشق روغن زیتون را تهیه کنید. بافتهای هلو را به خوبی خرد کرده یا رنده کنید. سپس با مواد دیگر ترکیب کرده و با یک برس نرم و تمیز روی پوست صورت و گردن پخش کنید. اجازه دهید ماسک به مدت ۲۰ دقیقه روی پوست بماند سپس با آب ولرم شستشو دهید. این ماسک را برای رفع خشکی پوست هفته ای ۲ بار استفاده کنید.

.

عصاره گل سرخ و هلو هر دو پاک کننده, تسکین دهنده و ضد التهاب پوست هستند و استفاده از هر دو در کنار هم باعث تقویت و پاکسازی قوی پوست میشود.د. پوست یک هلو را جدا کنید و با مقداری عصاره گل سرخ مخلوط نمایید. ترکیب خمیری شکل را به صورت و گردن خود بمالید و استراحت کنید. پس  از 20 دقیقه پوست را با آب ولرم شستشو دهید.

.

اگر پوست چرب یا جوش دار دارید می توانید از ماسک هلو, دارچین و عسل استفاده کنید. دارچین یک آنتی بیوتیک طبیعی است و زمانی که با هلو ترکیب شده باشد می تواند تاثیر زیادی در رفع جوش های صورت داشته باشد.یک هلوی درشت بدون پوست, یک قاشق چایخوری پودر دارچین و کمی عسل را کامال مخلوط کنید. مخلوط را روی پوست صورت گذاشته و بعد از 20 دقیقه آبکشی نمایید.

.

 اگر پوستی خشک دارید این ماسک برای شما بسیار مناسب است, اما اگر. پوست چربی دارید نباید از این ماسک استفاده کنید. برای ساختن این ماسک دو قاشق غذاخوری خامه, یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی و یک هلوی پوست گرفته شده را با هم مخلوط کنید. ترکیب را برای 5 دقیقه به حال خود بگذارید تا کمی سفت شود. بعد از آن ماسک را روی پوست صورت و گردن خود بمالید و 20 دقیقه صبر کنید. سپس پوست را آبکشی کرده و ازکرم مرطوب کننده استفاده کنید.

.

-برای کم کردن رد چروک هایی که روی پوست می افتند، یکی از بهترین ماسکها، ماسک هلو برای صورت به همراه موز و بلغور جو دوسر است. نصف یک موز رسیده را با نصف یک هلوی رسیده داخل مخلوط کن بیندازید. این ترکیب را داخل یک کاسه بریزید و سپس یک قاشق چایخوری پودر بلغور جو دو سر را به این دو اضافه کنید و خوب هم بزنید و دوباره له کنید. این ماسک را به مدت 20 دقیقه روی صورت بگذارید و بعد با آب ولرم رو به گرم بشویید.

.

7.ماسک نارگیل

برای محافظت پوست صورت در برابر آفتاب،یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل ونصف قاشق غذا خوری روغن دانه انار را با یکدیگر مخلوط کنید و این مخلوط را روی صورت و گردن تمیز خود بمالید. بگذارید به مدت یک ساعت بماند و سپس آن را بشویید.

.

یک فنجان شیر نارگیل را با شش قاشق غذاخوری روغن زیتون مخلوط کرده  و هم بزنید. این ماسک را به ریشه ی مو تا انتهای ساقه ی مو آغشته کرده و به  مدت ۵ دقیقه به آرامی ماساژ دهید. سپس موها را با یک کلاه پوشانده و بعد از ۱۵ دقیقه با یک شامپوی ملایم و آب گرم بشویید. از این ماسک هفته ای یک بار استفاده کنید. همچنین، میتوانید به جای شش قاشق غذاخوری روغن زیتون، از سه قاشق روغن زیتون و سه قاشق روغن کرچک استفاده کنید. این ماسک برای جلوگیری از آسیب دیدگی موها به خصوص موخوره بسیار مفید است.

.

یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل و یک قاشق غذاخوری روغن زیتون را ترکیب کرده و چند قطره گلاب به آن اضافه کنید. این ماسک را که یک مرطوب کننده ی قوی است به مدت ۲۰ دقیقه روی پوست صورت خود قرار داده و سپس آن را با آب ولرم بشویید.

.

یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل را با دو قاشق عسل طبیعی و یک قاشق آب لیموی تازه ترکیب کرده، به آن نصف قاشق غذاخوری چای سبز دم کشیده اضافه کنید و این مواد را با هم ترکیب کرده و آن را به پوست صورت خود بزنید. بعد از ۱۵ دقیقه میتوانید صورت خود را با آب گرم بشویید و با یک حوله ی نرم خشک کنید.

.

دو قاشق غذاخوری روغن نارگیل را با دو قاشق غذاخوری عسل و سه قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا به خوبی ترکیب کرده تا خمیر یکنواختی داشته باشید. این ماسک را به مدت ۲۰ دقیقه بر روی پوست خود قرار داده و پس از سپری شدن این مدت، صورت خود را با آب گرم بشویید.

.

دو قاشق غذاخوری روغن نارگیل را با یک قاشق غذاخوری شکر ترکیب کرده و خوب بهم بزنید تا یک ترکیب نرم و یکنواخت داشته باشید. این ماسک یک اسکراب عالی برای پاکسازی پوست صورت است

.

یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل را با یک قاشق غذاخوری آب لیموی تازه و دو قاشق غذاخوری ماست، کاملا مخلوط کنید و آن را برای مدت ۱۵ دقیقه به صورت خود بمالید. سپس صورت خود را با آب گرم بشویید و به آرامی با حوله ای نرم، آن را خشک کنید.

.

 -شیر نارگیل + عسل +پودر بادام

 از شیر نارگیل و عسل طبیعی به خاطر خواص بی نظیر آنها استفاده کنید. پودر بادام نیز به آن اضافه کنید و ماسکی ضخیم بر روی صورت بزنید. این ماسک را به مدت 15 دقیقه بر روی صورت نگه دارید سپس با آب بشویید.

.

دو فنجان خاک رس سفید، یک فنجان جوی دو سر ریز و نرم شده را با یکدیگر مخلوط کنید و مقداری شیر نارگیل به آن اضافه کنید که خمیر مناسبی  نه سفت و نه شل به دست آید. خمیر را به مدت 15 تا 20 دقیقه روی پوست قرار دهید و سپس با آب بشویید. در صورت تمایل می توانید پوست خود را با گلاب هیدراته کنید.این ماسک باعث زدودن آلودگی از پوست میشود.

.

چهار بادام را بکوبید تا پودر شود، آن را با دو قاشق چایخوری شیر نارگیل،. یک قاشق چایخوری پودر شیر و چند قطره آبلیمو مخلوط کنید.با این ترکیب، صورت خود را بشویید تا ناخالصی ها از آن زدوده شود. آهسته با دست روی صورت بکشید تا خشک شود. بعد از 15 دقیقه با آب بشویید.

.

 نصف قاشق چایخوری پودر زردچوبه را با دو قاشق چایخوری شیر نارگیل مخلوط کنید. در صورت تمایل می توانید پودر برنج خیلی ریز شده را نیزمخلوط کنید و بهم زنید. این ماسک را به مدت 15 دقیقه روی پوست قرار دهید سپس بشویید. این ماسک برای درمان برافروختگی پوست مناسب است.

.

گرد نارگیل را در شیر حل کنید و خوب به هم بزنید تا خمیرى شکل شود سپس آن را روى صورت مالیده و بگذارید تا خشک شود. بعد با آب ولرم بشویید آب خیار را با خامه مخلوط کنید و به مدت نیم ساعت محلول را را روی صورت بگذارید، این ماسک خاصیت آبرسانى دارد.

.

 -یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل را با همان مقدار جوش شیرین مخلوط کنید و به آرامی روی پوست بمالید سپس بعد از چند دقیقه آن را با آب ولرم بشویید. این ماسک خانگی چهره شما را براق میکند

.

یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل + دو یا سه قطره روغن درخت چای  را به خوبی با یکدیگر ترکیب کنید و درون یک بطری بریزید و 3 تا 4 قطره  از آن را قبل از خواب به صورت تان اعمال کنید و به آرامی ماساژ دهید و صبح روز بعد شستشو دهید.

.

یک قاشق چای خوری روغن نارگیل + یک قاشق چای خوری پودر قهوه رابا یکدیگر مخلوط کنید و به خوبی بهم بزنید و سپس ماسک بدست آمده را روی صورتتان اعمال کنید ، به مدت 10 تا 15 دقیقه با حرکات آرام انگشت ماساژ دهید و بعد با آب ولرم شستشو دهید. این ماسک باعث درخشندگی پوست خواهد شد.

.

. 8.ماسک موز

 یک قاشق غذاخوری خاک رس سبز، یک چهارم موز ،یک قاشق غذاخوری عصاره گل پرتقال ،یک قاشق چای خوری آب آناناس تهیه کنید. موز را له و با مواد بالا ترکیب کنید و روی پوست بمالید، 15 دقیقه صبر کنید، سپس آن را بشویید. این ماسک علاوه بر تقویت پوست به کنترل چربی پوست هم کمک میکند.

.

. - یک سوم آووکادو، مقداری موز، یک قاشق عسل را در یک کاسه یا مخلوط ط کن بریزید و روی صورت بمالید، 15 دقیقه صبر کنید، سپس آن را بشویید. این ماسک خاصیت نرم کنندگی و آبرسانی پوست های خشک را دارد چند تکه موز، یک قاشق غذاخوری عسل را تهیه کنید. موز را له کنید باعسل ترکیب کنید و روی پوست تمیز بگذارید. اجازه دهید 10-15 دقیقه روی پوست بماند به مدت 2-3 دقیقه به آرامی روی پوست ماساژ دهید و بعد بشویید. این ماسک برای تغذیه، تمیزکردن، لایه برداری و مرطوب کنندگی انواع پوستها مفید است و باعث تغذیه و احیای پوست میشود.

.

 -یک عدد موز را له کرده و دو قاشق روغن زیتون به آن اضافه کنید بعد از این ترکیب به پوست صورت و گردن بزنید و بعد از چند دقیقه، با آب بشویید. بعد از استفاده از این ماسک، شما واضح و در مدت زمان کوتاهی، شاهد طراوت و جوان شدن پوست صورت خود می شوید.

.

 -یک عدد موز را به کمک قاشق به خوبی له کنید بعد یک قاشق غذاخوری بلغور را به آن اضافه کنید و با موز به خوبی مخلوط کنید بعد از این که بلغور و موز را باهم مخلوط کردید عسل را به آنها اضافه کنید و با کمک قاشق آنها را به خوبی باهم مخلوط کنید. درصورتی که می خواهید که ماسک شما شل تر شود و از حالت سفت بودن در آید قدری آب به آن اضافه کنید. براي اینکه ماسک موز را بر روی صورت خود بزنید اول پوست صورت خود را به خوبی با آب سرد بشویید و بعد ماسک را به کمک قلم مو و یا انگشت بر صورت خود بمالید و پس از 20 دقیقه صورت خود را با آب سرد بشویید. این ماسک برای از بین بردن جوش های سرسیاه و التهابات پوستی موثر است.

.

یک عدد موز + دو قاشق غذاخوری کره سفید را در ظرفی له کنید. آنها را خوب مخلوط کرده و ماسک را روی صورت بگذارید. زمانی که خشک شد با  آب بشویید. این ماسک، سلول های پوست را هیدراته میکند.

.

ابتدا نصف یک موز را به خوبی له کنید و سپس یک قاشق غذاخوری جودوسررا ا به آن بیفزایید تا یک ترکیب غلیظ به دست آورید. صورتتان را بشویید و بعد ماسک به دست آمده را با انگشت های تمیز به تمام صورت تان اعمال کنید و بعد از 10 تا 15 دقیقه با آب شستشو دهید و در نهایت بعد از خشک کردن با یک حوله نرم، از مرطوب کننده مناسب استفاده کنید.

.

. 9.ماسک گلابی

- یک تکه کوچک گلابی + یک تکه کوچک سیب با پوست و بدون هسته + یک تکه کوچک هلو +5 عدد انگور بدون دانه + یك قاشق غذاخوری جوانه ماش + یك قاشق غذاخوری ماش پخته + یك قاشق غذاخوری نخود پخته + یك قاشق غذاخوری خامه + یك قاشق غذاخوری روغن کنجد را با هم در مخلوط كن بریزید و با درجه كم مخلوط كنید. وقتی به طور كامل مخلوط شد، روی صورت بمالید. توجه داشته باشید كه این ماسك به مدت 10 تا 20 دقیقه روی صورت بماند و بعد با آب ولرم بشویید. پوست صورت شما قبل از گذاشتن ماسك باید كاملا تمیز باشد. ماسك باید تازه باشد و نمی توان باقی مانده آن را نگه داشت چون خواص خود را از دست می دهد. می توانید باقی مانده ماسك را روی گردن و پشت دست ها نیز بگذارید. این ماسک شاداب كننده وضد چین و چروك است.

.

-یک عدد گلابی و نصف یک اووکادو و یک قاشق چای خوری روغن آفتابگردان را باهم به خوبی ترکیب کنید و به مدت 10 دقیقه بگذارید روی پوستتان بماند و سپس بشویید. این ماسک مرطوب کننده ی پوست های معمولی است

.

دو گلابی رسیده را خرد کنید و داخل مخلوط کن، بریزید و گلابی، یک قاشق چای خوری عسل و دو قاشق سوپ خوری شیر را با هم ترکیب تا نرم شود سپس روغن بادام و روغن نارگیل را اضافه کنید و برای نگهداری بیشتر داخل یک ظرف شیشه ای داخل یخچال قرار دهید. سپس صورت را با آب ولرم مرطوب و ماسک را با استفاده از انگشت میانی هر دو دست به جز ناحیه چشم روی صورت بزنید بعد از 15 تا 20 دقیقه صورت را به آرامی با آب گرم بشویید. از این ماسک به صورت هفتگی استفاده کنید تا پوستی نرم و انعطاف پذیر داشته باشید.

.

 - یک گلابی  ویک سیب را له کنید و 1یا2 قاشق ماست به آن اضافه و خوب بزنید و به مدت 15 دقیقه روی صورت تمیز قرار دهید سپس با آب بشوئید. این ماسک علاوه بر پاکسازی و شفافیت پوست می تواند جوش ، آکنه پوست را رفع کند

.

 10.ماسک گیلاس

- 5 عدد توت فرنگی له شده را به پنج گیلاس له شده اضافه کنید و خوب هم بزنید. مخلوط به دست آمده را به مدت پنج دقیقه روی پوست صورتتان بگذارید و بعد بشویید. این ماسک خاصیت جوان کنندگی دارد.

.

- یک مشت گیلاس را له کنید و سپس دو تا سه قاشق ماست کم چرب به آن اضافه کنید و هم بزنید. این مخلوط را به مدت 20 الی 30 دقیقه روی صورتتان بگذارید تا باعث جوانسازی پوست و شفاف شدن آن شود.

.

- چند عدد گیلاس را له کنید و بعد یک قاشق چایخوری عسل ارگانیک را به همراه چند قطره آب لیموی تازه به آن اضافه کنید. این ترکیب را هم بزنید و وقتی حالت خمیر مانند پیدا کرد آن را روی صورتتان بگذارید. بعد از یک ربع الی 20 دقیقه ماسک را با آب ولرم بشویید و صورتتان را به آرامی خشک کنید. این ماسک خاصیت شفاف کنندگی و مرطوب کنندگی دارد. 

.

- به اندازه دو قاشق چایخوری آب گیلاس را بعد از له کردن آن جدا کنید و یک قاشق چایخوری بلغور جو دو سر را به آن اضافه کنید. این مخلوط را تنها به مدت پنج دقیقه روی پوست صورتتان بگذارید. بعد از این مدت صورتتان را بشویید تا سلولهای مرده از آن جدا شوند.

.

- 8 تا 9 عدد گیلاس + یک عدد هلو پخته + یک قاشق غذا خوری روغن زیتون خالص در مخلوط کن یا غذا ساز با یک دیگر ترکیب کنید تا یک دست شوند و سپس آن را به مدت 20 دقیقه روی صورت تان بمالید و در نهایت با آب گرم بشویید. این ماسک قدرت مرطوب کردن پوست های خشک را دارد

.

یک عدد سفیده تخم مرغ + دوتا  قاشق غذا خوری آرد ذرت + یک قاشقغذا خوری عسل + ده عدد گیلاس له شده سفیده تخم مرغ را به هم بزنید و آن را تا زمانی که با مواد دیگر مخلوط شود هم بزنید. این ترکیب را روی صورت و گردن تان به مدت 20 دقیقه قرار دهید و بعد با آب گرم صورت تان را بشویید. این ماسک برای پوست های چرب مناسب است و باعث زدودن چربی های اضافه میشود.

امیدواریم در این قسمت مطالب مفیدی در اختیار شما گذاشته باشیم.

.

ادامه دارد...  

پ.ص                                    www.bazargam.com

اسکراب میوه ای (قسمت اول )

پوست یک عضو مهم و بزرگ در بدن است که بیشترین تاثیر را در زیبایی فرد میگذارد و وقتی پوستی زیبا و درخشان داشته باشید اعتماد به نفس شما بالا رفته و احساس بهتری خواهی داشت و اولین چیزی که توجه دیگران را به شما جلب میکند ظاهر شماست.زیبایی ظاهر انسان در گرو سلامتی پوست و رسیدگی منظم و اهمیت دادن به آن است پس در هر سنی که باشید چه زن چه مرد نباید از رسیدگی به پوست خود غافل شوید.

امروزه داروها و محصولات آرایشی بهداشتی زیادی در کشور های مختلف دنیا برای زیبایی و سلامتی  پوست تولید میشود که اصولا از مواد شیمیایی تهیه شده اند اما هیچ وقت نمیتوانند جایگزین خاصیت مواد طبیعی برای پوست باشند زیرا مواد طبیعی مانند میوه ها دارای خواص فوق العاده ای هستند که میتوانند پوست شما را با کم ترین هزینه، شاداب و تمییز و باطراوت نگه دارند. شما میتوانید با آسان ترین روش ها ماسک های میوه ای خانگی را خودتان درست کنید و پس از چنبار استفاده تاثیرش را بر روی پوست حس کنید. برای تهیه اسکراب میوه ها لازم است در مرحله ی اول خواص آن را بشناسید که میتوانید به #بازرگام مراجعه کرده و با خواص انواع میوه ها آشنا شوید و در مرحله دوم باید به نوع پوست خود آگاهی داشته باشید تا بتوانید بهترین ماسک ها را برای پوست خود تهیه کنید.

.

نحوه ی شناخت نوع پوست:

پوست شما ممکن است چرب،خشک، مختلط و ترکیبی،معمولی و یا حساس باشد البته امکان تغییر نوع پوست در طول زمان های مختلف وجود دارد. 

نوع پوست شما متاثر از ژنتیک،آب وهوا ،نوسان های هورمونی،داروهایی که مصرف میکنید،رژیم غذایی و آلرژی است. 

ویژگی انواع پوست

پوست خشک: احساس خارش و کشیدگی و پوسته پوسته شدن روی صورت به خصوص پس از شستشو و احساس نداشتن رطوبت کافی روی پوست نشانه های داشتن پوستی خشک است که فاقد چربی لازم است.

پوست چرب:داشتن پوستی براق و احساس چربی و درخشش نشانه های پوست چرب است طوری که حس میکنید پوست خود را باید مکرر بشویید.

پوست مختلط: در ناحیه ی پیشانی، بینی وچانه چرب وقسمت گونه و فک خشک یا معمولی است.

پوست حساس: داشتن پوستی تحریک پذیر و ملتهب و داشتن گهگاهی خارش نشانه های پوست حساس است که نسبت به هرچیزی واکنش نشان میدهد و زودتر دچار آفتاب سوختگی و جوش و آکنه میشود.

پوست طبیعی و نرمال: این نوع پوست بهترین نوع پوست است زیرا نه خشک و نه چرب است و کم تر واکنش ناخوشایند از خود نشان میدهد.

حال که با انواع نوع پوست در بازرگام آشنا شدید به سراغ روش تهیه ی چند نوع اسکراب میوه ای خانگی میرویم.

.

هشدار: حتما قبل از مصرف هرنوع ماسک اول مقداری از آن را روی قسمت کوچکی از پوست امتحان کرده و بعد از گذشت چند ساعت اگر واکنش نامناسبی نشان نداد، از آن برای تمام پوست استفاده کنید.

*قبل از استفاده از ماسک به خوبی صورت خود را بشویید و یا برای تاثیر پذیری بیشتر قبل از مصرف صورت خود را با آب داغ بخور دهید. 

بازرگام شما را به بررسی انواع اسکراب های میوه ای دعوت میکند :

.

انواع اسکراب میوه ای

1. ماسک خیار: 

-آسان ترین و معروف ترین ماسک خنک کننده ی خانگی ترکیب ماست و خیار است.

طرز تهیه=یک خیار را پوست بگیرید و داخل مخلوط کن کنید تا خوب خرد شود و با یک قاشق ماست طبیعی ترکیب کنید و اگر که پوست شما خشک است یک قاشق روغن زیتون یا روغن نارگیل به آن اضافه کنید. این مخلوط را بر روی پوست قرار داده و پس از 20 دقیقه با آب سرد بشویید.

-برای پاکسازی و تمییز کردن پوست میتوانید یک خیارپوست شده را در مخلوط کن ریز کنید و بعد زرده ی یک تخم مرغ را به آن اضافه کرده و بعد یک قاشق غذاخوری سرکه ی سیب و دو قاشق غذاخوری روغن زیتون را به مواد درون

مخلوط کن اضافه کنید و این ها را کاملا باهم ترکیب کنید و روی پوست خود قرار دهید.

-افرادی که پوست چرب و دارای جوش و آکنه دارند میتوانند از ماسک خیار و عسل و بلغور جو استفاده کنند. پس از پوست کندن خیار و پوره کردن آن، بلغور جو دو سر را پودر کرده و عسل را به آن اضافه کنید. آن ها را به خوبی مخلوط کرده و پس از شستن صورت خود با آب گرم و خشک کردن آن، مخلوط را با نوک انگشتان به صورت دایره ای روی صورت بمالید.

-افرادی که از تیرگی دور چشم رنج میبرند میتوانند ماسک خیار و گلاب را امتحان کنند. 

خیار را با پوست رنده کرده و چند قاشق گلاب را به آن اضافه کرده تا خیس بخورد. سپس این معجون را روی پلک ها و اطراف چشم و گودی چشم قرار دهید و حداقل یک ربع صبر کنید. پلک ها را به خوبی بسته نگهدارید تا آب این ماسک وارد چشم نشود. 

برای لایه برداری پوست میتوانید از ماسک خیار و شکر استفاده کنید به طوری که باید نیمی از یک خیار تازه و یک چهارم فنجان شیر و یک قاشق غذاخوری عسل و شکر قهوه ای را  مخلوط کنید. برای این کار، خیار را پس از پوست کندن، به خوبی له کنید تا پوره شود. اکنون شیر و عسل و شکر قهوه ای را کاملا با هم مخلوط کنید و سپس مخلوط حاصل را به پوره خیار اضافه کرده و با هم ترکیب کنید سپس با نوک انگشتان و به صورت دایره ای روی صورتتان به استثنای اطراف چشم و دور لب بمالید سپس پس از 20 دقیقه یا پس از آنکه ماسک خیار و شکر قهوه ای خشک شد، صورتتان را ابتدا با آب گرم و سپس با آب سرد بشویید و با حوله نرم و تمیز خشک کنید.

اگر پوستی خشک دارید ماسک اووکادوو و خیار را به شما پیشنهاد می کنیم. آووکادو و خیار را درون غذاساز یا مخلوط کن ریخته و عسل و ماست را به آنها اضافه می کنیم و هم می زنیم تا به خوبی با هم مخلوط شده و ماده نرمیکدستی حاصل شود این ماسک را روی پوست صورت و گردن بجز اطراف چشم ها به مدت 15 دقیقه قرار داده و بعد با آب ولرم می شوییم.

برای داشتن پوستی جوان و شاداب ماسک خیار و آلوورا و آبلیمو را حتماامتحان کنید. یک برگ آلوورا را از پایه قطع کرده، آن را کاملا شسته و روی یک تخته محکم قرار دهید. پوست ضخیم بیرونی را جدا کرده و با یک قاشق ژل شفاف درون آن را خارج کنید. نصف یک خیار کوچک را پوست کنده، له کنید و با ژل آلوورا و آبلیمو به خوبی مخلوط کنید. اکنون مخلوط خیار و ژل آلوورا و آبلیمو را روی صورت خود بمالید. پس از 20 دقیقه صورتتان را ابتدا با آب گرم و سپس با آب سرد بشویید.

 -به منظور کاهش پف و سیاهی دور چشم می توانید ۲ ورقه خیار تازه روی چشمان خود بگذارید.

.

 2.ماسک پرتقال:

 - مواد  لازم= آب ، یک چهارم پرتقال ویک قاشق ماست

 هر دو ماده اولیه را با هم ترکیب کنید. آزادانه از آن روی پوست صورت و گردن خود بمالید. این ماسک تاثیر شل کننده بر روی پوست صورت دارد. بعد از شستن صورت با حرکات ضربه ای آرام صورت را خشک کنید

آب پرتقال کاملا تازه و8 قاشق آرد سفید تهیه کنید وآب پرتقال را با آرد مخلوط کرده و یک خمیر کرم مانند تهیه کنید. خمیر را روی پوست خود بمالید و به مدت 20 دقیقه رها کنید. سپس با آب گرم صورت خود را بشویید.

 -دو قاشق غذاخوری آب پرتقال تازه،دو قاشق آب لیمو ویک قاشق عسل را باهم ترکیب کرده و سپس به پوست صورت خود بمالید. این ماسک برای رفع جوش و آکنه بسیار موثر است

 - یک عدد پرتقال متوسط ،یک قاشق خاک رس مولتانی میتی و یک قاشق پودر شیرتهیه کرده سپس آب پرتقال را گرفته و به آرامی با خاک رس و پودر شیر مخلوط کنید. مخلوط را به مدت 30 دقیقه بخوابانید تا کاملا مخلوط شود. سپس به هم زده و به صورت خود بمالید و به مدت 20 دقیقه رها کنید. سپس با آب گرم صورت خود را بشویید و نتیجه آن را ملاحظه کنید

پوست پرتقال خشک،شیر، آب، گلاب و پودر چوب صندل را تهیه و سپس پوست پرتقال خشک شده در آفتاب را با آسیاب پودر کنید. سپس با پودر چوب صندل مخلوط کرده و از آب، شیر یا گلاب استفاده کرده و خمیر درست کنید. خمیر را به صورت و گردن خود مالیده و نیم ساعت صبر کنید. بعد پوست خود را بشویید و خشک کنید. اگر پوست شما جوش می زند، بهتر است بجای شیر از آب یا گلاب استفاده کنید.

.

اگر پوست خشکی دارید یک عدد پرتقال را پوست گرفته و بعد دو قاشق  چای خوری پنیردلمه شده و پر چرب ، یک قاشق چای خوری روغن تخم کتان ن و یک قاشق چای-خوری روغن ماهی و یک قاشق غذاخوری چای دم کرده و پر رنگ را تهیه کنید.

 پوست پرتقال را خشک و آسیاب کنید تا به صورت پودر درآید. پنیر، روغن تخم کتان و روغن ماهی را مخلوط کنید ویک قاشق غذاخوری چای گرم به مخلوط اضافه کنید سپس پوست پرتقال پودر شده را به مخلوط اضافه کنید تا خمیری سفت به دست آید. ماسک را ۱۵ دقیقه روی صورت بگذارید و سپس با اب گرم بشویید.

.

 یک قاشق غذاخوری آرد ذرت را محیا کنید. پرتقال را نصف کنید و یک برش از آن را آب بگیریید. سفیده یک تخم مرغ را جدا کنید و خوب به هم بزنید تا روشن شود د و کمی پف کند. سفیده تخم مرغ و آرد ذرت را به آب پرتقال اضافه کنید و به هم بزنید تا کاملا مخلوط شوند وماسک به دست آمده را ۱۵ دقیقه روی صورت بگذارید و سپس با آب سرد بشویید. سپس سفیده تخم مرغ دیگر را جدا کنید وبعد گوشت نصف دیگر پرتقال را جدا کنید و با سفیده تخم مرغ مخلوط کنید. مخلوط را ۱۵ دقیقه روی صورت بگذارید و سپس با آب سرد بشویید.

سه قاشق غذاخوری آب پرتقال ،یک قاشق غذاخوری شیر تازه ویک قاشق غذاخوری جو له شده را با هم مخلوط کنید. ماسک را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه شق روی صورت بگذارید و سپس با آب گرم بشویید. این ماسک یک مرطوب کننده ی طبیعی است.

یک عدد سفیده تخم مرغ را جدا کنید و با دو قاشق غذاخوری آب پرتقال مخلوط کنید سپس یک قاشق غذاخوری جو له شده را به مواد اضافه کنید و خوب بهم بزنید. مواد را ۱۵دقیقه روی صورت بگذارید. پارچه پشمی را با آب سرد خیس و صورت را با آن پاک کنید. این ماسک یک پاک کننده ی پوست به حساب می آید.

سه قاشق غذاخوری آب پرتقال را با نصف یک عدد موز له شده و نصف قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید ومواد را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی  صورت بگذارید. صورت را با پارچه کتان نم-دار پاک کنید و سپس با آب گرم بشویید. این ماسک برای پوست بسیار مغذی است.

یک عدد پرتقال را آب بگیرید وآب پرتقال را با دو قاشق غذاخوری خامه و ویک قاشق غذاخوری روغن آفتابگردان مخلوط کنید.لایه ای ضخیم از مخلوط را به مدت ۱۵ دقیقه روی صورت بگذارید و سپس با آب گرم بشویید.

 3.ماسک نارنگی

 -مقدار دلخواه پودر پوست نارنگی را با اندکی گلاب و زرد چوبه مخلوط کنید. آن را چند دقیقه روی صورت ماسک کنید و سپس آن را بشویید. این ماسک برای پاکیزگی پوست مفید است

.

یک دانه تخم مرغ تهیه کرده و سفیده آن را جدا کنید. حال این سفیده را با دو  قاشق غذاخوری آب نارنگی و مقداری دلخواه جوی له شده مخلوط کنید و آن را و به عنوان ماسک صورت استفاده کنید. بعد از ۱۵ دقیقه نگه داشتن ماسک روی صورت، یک پارچه پشمی را با آب سرد مرطوب کرده و ماسک را با استفاده از پارچه پاک کنید. با این ماسک پوستی تمییز خواهی داشت.

.

 - اگر پوست خشکی دارید ابتدا پوست نارنگی را آسیاب کنید و مدتی در مجاورت هوای اتاق قرار دهید تا خشک شود. سپس به اندازه دو قاشق چایخوری پنیر دلمه شده پر چرب را با یک قاشق چایخوری روغن تخم کتان، یک قاشق چایخوری روغن کبد ماهی و یک قاشق غذاخوری چای دم آمده پررنگ مخلوط کنید. حاال پودر پوست نارنگی را به مخلوط اضافه کنید. ماسک نارنگی را به مدت ۱۵ دقیقه روی صورت خود قرار دهید و بعد از این مدت صورت خود را با آب گرم بشویید. این ماسک از خشکی بیش از حد پوست جلوگیری میکند و ترکهای پوستی را از بین میبرد.

.

- آب یک نارنگی رسیده با اندازه متوسط را بگیرید. در ظرفی جداگانه سفیده یک تخم مرغ را جدا کرده و به خوبی هم بزنید. حال یک قاشق غذاخوری آرد ذرت را به همراه آب نارنگی، به سفیده اضافه کرده و خوب مخلوط کنید. ماسک نارنگی به دست آمده را به مدت ۲۰ دقیقه روی پوست خود قرار دهید. سپس این بار پوست خود را با آب سرد آبکشی کنید. این ماسک باعث از بین رفتن چربی اضافی پوست و باز شدن منافذ آن به کار میرود. پس برای پوست های چرب بسیار مناسب است. 

.

-۲ تا ۳ قاشق غذاخوری پودر پوست نارنگی را با مقداری شیر و زردچوبه مخلوط کنید و به مدت ۱۵ دقیقه آن را ماسک کنید. بعد آن را با آب سرد پاک کنید تا چربی پوست زدوده شود. 

.

ابتدا یک قاشق مرباخوری آب نارنگی ترش یا ملس را گرفته و آن را با یک زرده تخم مرغ به خوبی مخلوط کنید. حال مخلوط را بر روی پوست تمیز و بدون آرایش به مدت ۳۰ دقیقه قرار دهید و سپس با آب سرد آن را پاک کنید. این ماسک نارنگی برای رفع بیماریهای پوستی نظیر جوش و آکنه، تیرگی و لکهای پوستی مفید است.

.

سه قاشق غذاخوری آب نارنگی را با یک قاشق غذاخوری شیر تازه و یک  قاشق غذاخوری جوی له شده مخلوط کنید. حال مخلوط را به مدت 15الی 20دقیقه روی صورت خود نگه دارید. سپس ماسک نارنگی را با آب گرم بشویید. این ماسک خاصیت مرطوب کنندگی دارد.

.

آب یک نارنگی رسیده را بگیرید. دو قاشق غذاخوری خامه پرچرب و یک قاشق غذاخوری روغن معمولی یا روغن آفتابگردان به آب نارنگی اضافه کرده ه و مواد را خوب باهم مخلوط کنید. حال لایه های با ضخامت نسبتا زیاد از ماسک نارنگی به دست آمده را روی صورت خود قرار دهید. بعد از ۱۵ دقیقه صورت خود را با آب گرم بشویید. این ماسک برای لطافت پوست به کار می آید.

.

 - برای تغذیه ی پوست سه قاشق غذاخوری آب نارنگی بدون تفاله را با نصف یک موز و نصف قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید. این ماسک را به مدت ۱۵ دقیقه روی پوست صورت خود قرار دهید. سپس آن را ابتدا با یک تکه پارچه کتان نمدار پاک کنید و بعد صورت خود را با آب گرم بشویید.

.

برای داشتن پوستی روشن و درخشان چهار پر نارنگی را بعد از جدا کردن پالپهای  آن، له کنید. یک قاشق غذاخوری عسل و یک قاشق غذاخوری ماست را با نارنگی له شده مخلوط کنید. حال مخلوط را به مدت ۱۵ دقیقه روی صورت خود قرار دهید و سپس با آب سرد صورت خود را آب بکشید و یا می توانید مقدار دلخواه ماست، آرد عدس و پوست نارنگی را با هم مخلوط کنید. این ماسک را به مدت 15 دقیقه روی پوست بگذارید و سپس با آب بشویید. ماسک نارنگی با هر یک از این دو روش که آماده شود، مثل ماسک هندوانه به روشن و درخشان شدن پوستتان کمک میکند.

.

یک انار کوچک را دون کرده و بکوبید. حال یک نارنگی کوچک را هم ابتدا  پوست بکنید و سپس له کنید و با انار له شده مخلوط کنید. مخلوط را روی  پوست خود قرار دهید و بلافاصله مقداری عسل هم بر روی آن بمالید. پس از ۳۰ دقیقه آن را با آب سرد پاک کنید

.

برای باز شدن منافذ پوست دو قاشق غذاخوری پودر پوست نارنگی را با یک  قاشق غذاخوری زردچوبه و عسل مخلوط کنید. سپس به آن مقداری پودر خمیر ک مایه نانوایی اضافه کنید. این ماسک را ۱۰ دقیقه روی صورت قرار دهید وبعد با آب سرد بشوید.

.

ابتدا خمیری از شیر و جوانه گندم درست کرده و به مدت ۲۰ دقیقه روی صورت قرار دهید. سپس پوست را با آب سرد و با ملایمت بشویید و خشک کنید.حال یک برش از نارنگی را به مدت ۳۰ ثانیه با حرکات دورانی روی پوست حرکت دهید. مقداری صبر کنید تا خشک شود و دوباره برش نارنگی را حرکت دهید. این کار را چهار تا پنج بار تکرار کنید و در انتها صورت خود را با آب سرد پاکسازی کنید. این ماسک باعث ویتامینه کردن پوست میشود.

.

 - برای رفع تیرگی دور چشم دو قاشق چایخوری بادام و یک قاشق چایخوری عسل را با نصف قاشق چایخوری آب نارنگی مخلوط کرده و به آرامی به مدت دو دقیقه روی پوست صورت و دور چشم ماساژ دهید. سپس آن را با آب ولرم بشویید.

.

برای رفع چین و چروک باید دو قاشق غذاخوری آب نارنگی و لیموترش تازه را با هم مخلوط کنید و یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی به آن اضافه کنید.این مخلوط را هم بزنید تا یکدست شود.حال مخلوط را روی پوست قرار داده و ۲۰ دقیقه مکث کنید و سپس آن را با آب ولرم بشویید یا می توانید یک قاشق چایخوری عسل و چند قطره آب نارنگی را با هم مخلوط کنید و به مدت ۲۰ دقیقه روی پوست خود قرار دهید سپس آبکشی کنید. 

.

.

.

ادامه دارد...

  www.bazargam.com            پ.ص

اپلیکیشن بازرگام برای Android و iOS در دسترس است.