اسکراب میوه ای قسمت چهارم

اسکراب میوه ای قسمت پایانی 

همانطور که در #بازرگام گفته شد از میوه ها میتوان اسکراب خانگی و طبیعی با قدرت تاثیرگذاری بالا تهیه کرد. در ادامه با ما همراه باشید تا باهم طرز تهیه ی این اسکراب ها را بررسی کنیم:

.

21 .ماسک انگور

_ چند توت فرنگی را بشویید و در اندازه های کوچک برش دهید و درون کاسه کوچک بریزید. آب انگور طبیعی را به توت فرنگی های خورد شده اضافه کنید و توت فرنگی را با آب انگور له کنید تا حالت خمیری پیدا کند. این ماسک را با یک براش آرایشی تمیز روی پوست قرار داده و اجازه دهید به مدت 15 دقیقه روی پوست بماند و سپس آن را با آب سرد بشویید. این ماسک برای پوست های خشک مناسب است. 

.

_ مقداری انگور را درون کاسه کوچک بریزید و آن ها را له کنید و سپس 1 قاشق کوچک خاک رس، 1 قاشق گالب و 1 قاشق آب لیمو به آن اضافه نمایید. تمام مواد را به خوبی با یکدیگر مخلوط کرده و روی پوست خود قراردهید. 10 تا 20 دقیقه صبر کنید و سپس پوست خود را بشویید. این ماسک را سه بار در هفته استفاده کنید تا شاهد تاثیرات آن باشید. این ماسک برای پوست های چرب مناسب است. 

.

_ برای درست کردن این ماسک صورت به یک گوجه فرنگی و 8 تا 10 عدد انگور نیاز دارید. این مواد را درون مخلوط کن بریزید تا به خوبی با یکدیگر میکس شوند و سپس با استفاده از براش آرایشی تمیز ان را روی پوست صورت قرار دهید. اگر زیر چشم هایتان حلقه های تیره وجود دارد بهتر است الیه ضخیم تری از ماسک را روی آن قرار دهید. 15 دقیقه صبر کنید و سپس پوست خود را با آب سرد بشویید. این ماسک برای پوست های نرمال و طبیعی مناسب است.

.

_ جوانه گندم یک قاشق غذاخوری + جوانه ماش یک قاشق غذاخوری + 6 الی 8 حبه انگور + عدس پخته شده یک قاشق غذاخوری + ماست معمولی یک قاشق غذاخوری + سیب، خیار، هلو یک تکه کوچک ازهرکدام را تهیه کنید. در ابتدا تمام مواد را با هم در مخلوط کن ریخته و به درستی با هم مخلوط کرده و بعد آن را بر روی صورت بمالید و سپس بعد از گذشت از مدتی صورت را به درستی می شوییم. 

افرادی که دارای پوست بسیار خشک هستند باید در این ماسک یک قاشق روغن زیتون و یک قاشق روغن بادام شیرین اضافه کنند تا خشکی پوست به راحتی از بین برود.

.

_چند دانه انگور بردارید و اونا رو له کنید تا گوشته اون بیرون بیاد. به مقدار مساوی کیوی با اون مخلوط کنید. میتونید اگر دوست داشتید به این مخلوط ماست هم اضافه کنید.این ماسک رو به پوست تمیز بزنید و ۲۰ دقیقه منتظر بمونید. با آب ولرم صورتتون رو بشویید. پوستتون احساس درخشندگی و تازگی بهش دست میده.

.

_ دو قسمت از سیب رو بردارید و به خمیر تبدیل کنید. چند دانه انگور بهش اضافه کنید و اونا رو له کنید. هر دو رو به خوبی با هم مخلوط کنید تا یک دست بشوند. پوستتون رو به خوبی تمیز کنید و این ماسک رو بهش بزنید و نیم ساعت صبر کنید. کاملا صورتتون رو بشویید. با استفاده منظم از این ماسک پوستتتون تمیز و روشن میشه. 

.

_ یک توت فرنگی رو به قطعات مختلف تقسیم کنید و سپس اونو له کنید. چند دانه انگور له شده رو بهش اضافه کنید. هر دو میوه رو به خوبی با هم مخلوط کنید تا زمانی که یک دست بشن. میتونید یک قاشق چایخوری عسل بهش اضافه کنید. ماسک رو بر روی صورت و گردنتون بزنید. ۲۰ دقیقه بعد با آب ولرم اونو بشویید. با این کار نتایج قابل مشاهده ای میبینید که پوستتون هر روز روشن و درخشنده تر میشه.

.

_ یک قاشق چای خوری خاک رس + یک قاشق چای خوری گلاب + قاشق چای خوری آب لیمو + 4 عدد انگور سیاه را با یکدیگر ترکیب کنید ، به خوبی هم بزنید و روی صورت و گردنتان اعمال کنید و بعد از 10 تا 12 دقیقه با آب ولرم شستشو دهید و این درمان را سه بار در هفته برای گرفتن بهترین نتیجه تکرار کنید. این ماسک مناسب پوست های چرب است. 

.

_ یک عدد گوجه فرنگی کوچک و 8 تا 10 عدد انگور را با یکدیگر ترکیب کنید ، به خوبی بهم بزنید تا زمانی که مخلوطی غلیظ و یکدست حاصل شود و سپس لایه ای ضخیم از آن را روی صورت و گردنتان با استفاده از براش های آرایشی اعمال کنیداگر زیر چشم سیاهی دارید ، اعمال این ماسک منعی ندارد و بعد از 15 دقیقه با آب سرد شستشو دهید. این ماسک توانایی مقابله با چین و چروک و خطوط ریز ناشی از افزایش سن را دارد و برای پوست های نرمال مناسب است.

.

_ 2 قاشق غذاخوری انگور له شده + 1 قاشق غذاخوری خامه ترش + 1 قاشق غذاخوری آب هویج + 1 قاشق غذاخوری آرد برنج را درون یک کاسه به خوبی مخلوط کنید و ماسک به دست آمده را روی سر و صورت و گردنتان اعمال نمایید و بعد از 30 دقیقه با آب ولرم شستشو دهید. این ماسک منافذ پوست را محکم کرده و خاصیت ارتجاعی پوست را بهبود می بخشد

.

_ 5 عدد انگور + 1قاشق چای خوری ماست + 1 قاشق چای خوری عسل + 1 قاشق چای خوری جو دوسر را درون کاسه ترکیب کنید به خوبی بهم بزنید تا ماسکی غلیظ و یک دست حاصل شود و سپس ماسک به دست آمده را رویصورتتان اعمال کنید و بعد از 20 دقیقه با آب ولرم شستشو دهید. این ماسک باعث نرمی و صاف شدن پوست خواهد شد.

.

_ 1 قاشق چای خوری خامه و 5 عدد انگور را مخلوط کنید و به خوبی بهم بزنید تا زمانی که ترکیبی یکدست حاصل شود و سپس ماسک به دست آمده را روی صورت تان اعمال کنید و بعد از 20 تا 25 دقیقه با آب ولرم شستشو دهید. این ماسک برای پوست های خشک مناسب است.

.

_ 1 عدد سفیده تخم مرغ + 4 تا 5 عدد انگور سیاه + یک دوم قاشق چای خوری روغن دانه انگور را درون مخلوط کن بریزید و هم بزنید تا زمانی که ترکیبی فومی شکل و غلیظ به دست آید و سپس ماسک به دست آمده را روی صورت و گردنتان اعمال کنید ، ریلکس کنید و بعد از 30 دقیقه با آب معمولی شستشو دهید. این ماسک را چندین بار تکرار کنید که باعث تمیز شدن و کاهش منافذ پوست و لیفت خواهد شد. 

.

 برای درمان آکنه 4عدد انگور + 1 قاشق غذاخوری آرد گندم + 1 قاشق غذاخوری جوش شیرین را با یکدیگر ترکیب کنید ، به خوبی بهم بزنید تا مخلوطی یک دست حاصل شود و سپس ماسک به دست آورده را روی صورت و گردنتان اعمال کنید و اگر تعداد آکنه ها محدود است می توانید با استفاده از یک تکه پنبه روی آن ها بمالید و بعد از 20 دقیقه با آب ولرم شستشو دهید.

.

_ 3 تا 4 عدد انگور سیاه + 1 قاشق غذاخوری ماست + 1 قاشق چای خوری آب لیمو را تهیه کنید. انگورها را به خوبی له کنید و به ماست بیفزاید و سپس آب لیمو ترش را به آن اضافه کنید و خوب مخلوط کرده و سپس ماسک به دست آمده را روی صورت و گردنتان اعمال کنید و بعد از 20 دقیقه با آب معمولی شستشو دهید. به طور مرتب از این ماسک صورت استفاده کنید تا بافت پوست خود را بهبود ببخشید. 

.

_ 1 قاشق غذاخوری عسل و 4 عدد انگور له شده را با یکدیگر ترکیب کنید ، به خوبی بهم بزنید و سپس ماسک به دست آمده را روی صورتتان اعمال کنید و بعد از 20 دقیقه با آب ولرم شستشو دهید که استفاده منظم از این ماسک باعث براق شدن و درخشندگی پوست خواهد شد.

.

22.ماسک زرد آلو

_ چند عدد زرد آلوی رسیده را له کنید چند قطره روغن بادام شیرین روی آنها بچکانید خوب مخلوط کرده ۲۰ دقیقه برروی صورت بگذارید سپس با آب نیم گرم بشویید و با گلاب ماساژ دهید.

.

_ زردآلو یک فنجان + آب گرم کمی + شیرخشک یک قاشق غذاخوری + عسل یک قاشق غذاخوری را باهم مخلوط نموده و آنها را به آرامی روی پوست صورت و گردن خود بمالید. حدود پانزده الی بیست دقیقه صبر نموده و سپس با آب ولرم به آرامی شسته و با حوله خشک نمایید. این ماسک جوان کننده ی پوست است.

.

_ زردآلو 4-5 عدد + ماست یونانی 3 قاشق غذاخوری + برگ نعناع 6-8 عدد + عسل یک قاشق چایخوری را تهیه کنید. زردآلوها را داخل آب جوش به مدت 60 ثانیه قرار داده و سپس آنها را به مدت یک الی دو دقیقه داخل آب یخ بریزید. پوست و هسته آن را جدا نموده به همراه نعناع ساطوری شده و بقیه مواد داخل همزن مخلوط نمایید تا مایع کرمی رنگی حاصل شود. ماسک را به مدت بیست دقیقه روی صورت خود قرار داده و سپس با دستمال آن را پاک نمایید. این ماسک به نحو شگفت انگیزی باعث سفتی پوست شما میشود. این ماسک جوان کننده و مرطوب کننده میباشد.

.

عصاره زردآلو + ۱ قاشق جو پرک + ۱ قاشق آب رابه خوبی ترکیب کنید تا یک مخلوط همگن تشکیل شود. سپس با یک برس تمیز روی پوست پخش کنید. اجازه دهید ماسک به مدت ۲۰ دقیقه روی پوست بماند سپس همراه با ماساژ پوست را آبکشی کنید. این ماسک برای پاکسازی پوست و روشن کردن آن بسیار مناسب است.

.

_ ۱ عدد زردآلو + ۱ عدد موز کوچک + ۱ یا ۲ قاشق عسل + ۱ قاشق روغن بادام تلخ را تهیه کنید. میوه را له کنید تا به عصاره تبدیل شود. سپس با عسل و روغن بادام تلخ ترکیب کرده و با یک برس نرم و تمیز روی پوست پخش کنید. اجازه دهید ماسک به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه روی پوست بماند سپس با آب ولرم آبکشی کنید. برای رفع خشکی پوست هرهفته دوبار از این ماسک استفاده کنید.

.

 ۱ عدد زردآلو + ۱ عدد خیار + ۱ یا ۲ قاشق عسل طبیعی را آماده کنید و خیار را به خوبی رنده کرده و با عصاره زردآلو مخلوط کنید. سپس عسل را به این ترکیب اضافه کرده و با یک برس تمیز روی پوست پخش کنید. اجازه دهید ماسک به مدت ۲۰ دقیقه روی پوست بماند سپس با آب سرد آبکشی کنید. در هفته دوبار از این ماسک آبرسان قوی استفاده کنید.

.

_ ۱ عدد زردآلو و ۱ قاشق حنا و ۱ قاشق عسل طبیعی اماده کنید سپس زردآلو را له کنید تا به عصاره تبدیل شود سپس حنا و عسل را به آن اضافه کنید. ماسک را با کمک یک برس تمیز روی کل پوست پخش کنید و اجازه دهید ۳۰ دقیقه روی پوست بماند. بعد از این مدت آبکشی کنید. اگر رنگ حنا روی پوست باقی ماند، با کمی آبلیمو یا شیر رنگ را از بین ببرید. 

این ماسک چربی پوست شما را به خوبی کنترل کرده و جوشهای التهابی را هم درمان میکند. 

.

23 .ماسک خرمالو

_ یک عدد خرمالوی کاملا رسیده و له شده را پوست کنده و آن را با زرده تخم مرغ و کمی آبلیمو مخلوط کنید. سپس ماسک را با انگشت بر روی پوست بمالید و ۱۵ دقیقه منتظر بمالید؛ پس از آن صورتتان را با آب ولرم شسته، با یک حوله تمیز خشک کنید. این ماسک برای رفع چین و چروک و پاکسازی پوست مفید است.

.

_برای نرمی و لطافت پوست یک عدد خرمالوی لهشده را با یک قاشق روغن زیتون مخلوط کنید و سپس ماسک حاصل را که حالت خمیری دارد، بر روی پوست صورت خود بمالید و اجازه دهید ۱۵ تا ۳۰ دقیقه روی پوست بماند. سپس صورتتان را با آب ولرم به خوبی شسته و با یک حوله تمیز خشک کنید.

.

_ برای آبرسانی پوست یک عدد خرمالوی نرم را به حالت پوره در آورید و به آن یک قاشق آرد جو اضافه کنید تا ماسک حالت خمیری به خود بگیرد. این ماسک را به آرامی بر روی پوست صورت بمالید و ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر کنید و سپس پوست را شسته و خشک کنید.

.

_نصف یک خرمالوی رسیده + یک قاشق غذاخوری کته بدون نمک + یک قاشق مرباخوری روغن بادام + یک تکه کوچک خیار با پوست را در با یکدیگر کاملا مخلوط کنید و ترکیب به دست آمده را روی پوستتان به مدت ۱۰ دقیقه قرار دهید. این ماسک برای پوستهای خشک بسیار مفید است و باعث حفظ سلامت، نرمی و شادابی پوست میشود. 

.

_یک عدد خرمالو رسیده را پوره کرده و آن رابا یک هویج مخلوط نمایید و اجازه دهید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بماند، تا کاملا جذب پوست شود. سپس صورت خود را با آب سرد بشویید و خشک کنید.این ماسک برای روشن کردن پوست مفید است.

.

_ خرمالویی که از قبل له کردید را با کمی آب لیمو و یک عدد زرده تخم مرغ مخلوط کرده و آن را بر روی پوست قرار دهید. بعد از ۱۵ الی ۲۰ دقیقه آن را بشویید. این ماسک خرمالو منافذ باز صورت شما را از انواع آلودگی پاکسازی می کند. علاوه بر اینکه تاثیر بسیاری بر بهبود چین و چروک می گذارد، پوست شما را لطیف و زیبا می کند.

.

_ یک قاشق غذا خوری کته بدون روغن و نمک را با یک قاشق مربا خوری روغن بادام شیرین را به همراه یک تکه کوچک خیار و نصف خرمالو را در میکسر ریخته و مخلوط کنید. ۱۰ دقیقه روی پوست خود نگه دارید تا پوست شما را لطیف کند.

.

_ یک خرمالو له شده را به شکل پوره در آورید و آن را با کمی آرد جو یا غلات دیگر مخلوط کنید و به کمک یک قلم مو، آن را بر روی پوست خود پخش کنید. به مدت ۱۰ الی ۱۵دقیقه آن را بر روی پوست بگذارید. بعد از آن می توانید آن را با آب ولرم بشویید تا از صورتتان خوب پاک شود. این ماسک نرم کننده و براق کننده پوست است.

.

_ برای روشن شدن پوست، یک عدد خرمالو را با یک هویج مخلوط نمایید و به مدت ۱۰ دقیقه بگذارید بر روی پوست شما قرار بگیرد تا جذب پوستتان شود. در نهایت صورت را با آب سرد بشویید.

.

_ یک خرمالوی له شده و رسیده را با یک چهارم فنجان شکر قهوه ای و یک قاشق غذا خوری روغن زیتون را با هم مخلوط کنید و به صورت دورانی برروی پوست خود بمالید. ۱۰ دقیقه صبر کنید و بعد صورت را با آب ولرم بشویید. این ماسک به عنوان تمیز کننده عمیق پوست به کار می آید.

.

_ یک قاشق غذاخوری کته بدون نمک و روغن را با یک قاشق مرباخوری روغن بادام شیرین، به همراه یک تکه کوچک خیار با پوست و نصف یک خرمالوی رسیده را در میکسر بریزید. این مواد را روی پوست تان به مدت 10 دقیقه قرار دهید. پوست شما با این روش خیلی زود به لطافت می رسد. 

.

24 .ماسک شلیل

_ یک شلیل ،۱ قاشق جو پرک،۱ قاشق روغن نارگیل،۱ قاشق عسل را به خوبی ترکیب کرده و با یک برس تمیز روی پوست صورت و گردن پخش کنید. اجازه دهید ماسک به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه روی پوست بماند سپس با آب سرد آبکشی کنید. ماهی دوبار از این ماسک کامل وفوق العاده برای درمان بسیاری از مشکلات پوست استفاده کنید.

.

_ یک عدد شلیل خرد شده +۱ قاشق ماست پرچرب + ۱ قاشق روغن زیتون ترکیب کنید و با یک برس نرم و تمیز روی پوست صورت و گردن پخش کنید. اجازه دهید ماسک به مدت ۲۰ دقیقه روی پوست بماند سپس با آب ولرم شستشو دهید. این ماسک را برای رفع خشکی پوست هفتهی ۲ بار استفاده کنید.

.

_ یک عدد شلیل + ۱ عدد خیار + ۱ روغن بادام تهیه کنید. شلیل وخیار را رنده کرده و با روغن بادام تلخ ترکیب کنید. سپس با یک برس نرم و تمیز روی پوست پخش کنید. اجازه دهید ماسک شلیل به مدت ۲۰ دقیقه روی پوست باقی بماند سپس با آب ولرم شستشو دهید. این ماسک را برای درمان چین و چروکها و روشن کردن پوست هفتهای ۲ بار استفاده کنید.

.

_ یک عدد شلیل + ۱ قاشق جو پرک + ۱ قاشق روغن نارگیل + ۱ قاشق عسل ا به خوبی ترکیب کرده و با یک برس تمیز روی پوست صورت و گردن پخش کنید. اجازه دهید ماسک به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه روی پوست بماند سپس با آب سرد آبکشی کنید. ماهی دوبار از این ماسک کامل و فوق العاده برای درمان بسیاری از مشکلات پوست استفاده کنید.

25.ماسک طالبی

_ نصف یک خیار را با دو تکه کوچک طالبی و یک سفیده تخم مرغ در مخلوط کن بریزید و خوب ترکیب کنید سپس مواد را روی پوست بمالید و ماساژ دهید . بگذارید 15 دقیقه بماند و سپس با آب گرم بشویید. این ماسک یک مرطوب کننده ی طبیعی است. 

.

26.ماسک گریپ فروت 

_ آب تازه گریپ فروت + 1 قاشق غذاخوري عسل + 1 قاشق مرباخوري گلاب + 1 قاشق مرباخوري پودر جوانه گندم تهیه کنید و آب گریپ فروت و گلاب را به پودر جوانه گندم اضافه كنید و خوب هم بزنید و سپس عسل را به آن اضافه كنید. سپس آن را به مدت 20 دقیقه روی پوست بگذارید و سپس بشویید. این یک ماسک یک ضد افتاب طبیعی است

.

_ در ابتدا پوست نصف گریپ فروت را گرفته و آن را داخل مخلوط کن بریزید. چند قطره روغن شیرین بادام، 1 عدد زرده تخم مرغ و 1 قاشق غذاخوری پودر جو را به مواد اضافه کرده و خوب باهم مخلوط کنید تا حالت خمیری بدست آید و اگر احساس کردین مواد شل می باشند مقداری آرد به آن اضافه کنید تا وقتی روی پوست می گذارید ریزش نداشته باشد. ماسک را برروی پوست گذاشته و مواظب باشید وارد چشمتان نشود. بعد از گذشت 20 دقیقه، ماسک را با آب گرم شسته و سپس با استفاده از حوله صورت را خشک کنید و در ضمن توصیه می شود جهت آبرسانی به پوست بعد از آن از کرم مرطوب کننده استفاده کنید. این ماسک باعث روشن تر شدن پوست میشود.

.

_ 1/2 فنجان ماست و 1/2 یک گریپ فروت را به خوبی با یکدیگر ترکیب کنید.بعد از تمیز کردن پوست لایه نازکی از ماسک را بر روی پوست بمالید و 10 دقیقه صبر کنید.سپس با آب ولرم بشویید.شما می توانید این ماسک را هفته ای یک بار استفاده کنید. این ماسک با آکنه و تغییر رنگ پوست مبارزه می کند.

.

_ 1/2 گریپ فروت + 1 لیوان شکر + 3 قاشق غذاخوری روغن هسته انگور به خوبی مخلوط کنید. به دلیل وجود میوه تازه در این ماسک باید آن را سریعا استفاده کنید.سپس به صورت و بدن خود به آرامی بمالید و سپس آن را بشویید. 

استفاده از این ماسک به از بین بردن پوست مرده و ترویج رشد سلولهای جدید کمک می کنند.

.

_ 1/2 گریپ فروت + 1 قاشق غذاخوری عسل + 1/2 لیوان آرد ذرت را با یکدیگر مخلوط کنید.به پوست تمیز بمالید و بعد از 10 دقیقه با آب ولرم بشویید.سپس از مرطوب کننده استفاده کنید. این ماسک برای کمک به مبارزه با آکنه یک ماده عالی است.اگر جوش در ناحیه کمردارید ، می توانید از این ماسک در آن منطقه استفاده کنید.

.

27.ماسک لیمو

_ برای برطرف و معالجه جوش و لکههای صورت، بریده های نازک لیموترش را کمی نمک به آن زده بر روی پوست صورت بمالند لکههای سیاه و جوش صورت را از جهره پاک میکند. 

.

_ آب نصف لیمو را در یک فنجان ماست بچکانید، آن رادر یخچال نگهداری کنید و هر شب قبل از خواب آن رامانند یک کرم بر روی پوست خود بمالید . شما حتی می توانید پس از اینکه ماست به خوبی جذب پوست شد بر روی آن از یک لایه نازک کرم مرطوب کننده نیز استفاده کنید. با مصرف مداوم، طی ۳ الی ۴ هفته متوجه تغییر رنگ پوست خود خواهید شد. پوست شما قطعا لطیف تر و جوان تر خواهد شد. تا آنجا که می توانید استرس را کاهش دهید.

.

_ آب یك عدد لیمو ترش را به یك فنجان دوغ اضافه میكنیم، آنها را با هم مخلوط كرده و روی پوست میمالیم، پس از 20 دقیقه وقتی كه پوست خشك شد، صورت را با آب خنك میشوییم. این ماسک محوكننده چین و چروك به حساب می آید. 

.

_ یك عدد لیموی شسته و پوست نكنده و نصف پرتقال شسته و پوست نكنده را با هم در مخلوط كن مخلوط كنید، یك فنجان كوچك ماست هم به آن اضافه كرده و روی صورت بمالید، سپس اجازه دهید تا خشك شود، پس از 20 دقیقه پوست را با آب سرد و خنك بشویید. 

.

_ یک قاشق چایخوری زردچوبه را با یک قاشق چایخوری آبلیمو مخلوط کنید. این مخلوط را به مدت ۱۰ دقیقه روی پوست خود قرار دهید. مخلوط ایندو پوست شما را شفاف میسازد. این روش درمانی را حداقل ۲ بار در هفته انجام دهید. 

.

_ مخلوط آبلیمو و گلیسرین به کیفیت ۱ به ۱۰ برای نرم کردن پوست و از بین بردن جوش،آکنه و آفتاب سوختگی های پوست مفید است. 

.

_ 4 قاشق قهوه، 2 قاشق ماست و یك قاشق آبلیموي تازه را مخلوط می کنیم و بر صورت مالیده و به مدت نیم ساعت می گذاریم بماند، سپس با آب ولرم می شوییم. این ماسک رفع کننده پف صورت برای پوست های چرب است. 

.

_آبلیمو و عسل را به میزان یکسان مخلوط کنید. یک برگ دستمال کاغذی را در محلول مرطوب کرده و به مدت ۲۰ دقیقه روی محل کک و مک قرار دهید؛ سپس صورت را با آب سرد بشویید. این ماسک برای کم رنگ کردن کک و مک مفید است. 

.

_ اگر پوست شما چرب است می توانید آنرا با لیمو که یک ماده قابض است تمیز کنید. به این ترتیب که یک قاشق چای خوری آب لیمو را در دو فنجان آب مقطر بریزید و با یک پنبه تمیز صورت خود را با آن پاک کنید. این کار باعث کاهش چربی پوست می شود و از پدید آمدن جوش های صورت جلوگیری می کند. در صورت استفاده از این لوسیون برای جلوگیری از رشد باکتریها بهتر است هرروز یک محلول تازه درست کنید. مصرف این محلول باعث خشک شدن پوست می شود و برای پوست های چرب بسیار مفید است. اما در صورت داشتن پوست خشک از مصرف آن خودداری کنید.

.

_ برای پوستهای خشک یک قاشق چایخوری آبلیمو را با یک قاشق غذاخوری خامه ترش مخلوط کنید. مواد را روی صورت قرار دهید و پس از ۱۰ الی ۱۵ دقیقه با آب جوشانده گرم آبکشی کنید.یک قاشق چایخوری آبلیمو را با مقدار مشابه عسل مخلوط کنید و یک قاشق غذاخوری حریره جوی گرم را به آن بیفزایید. ماسک را به مدت ۱۰ دقیقه روی صورت قرار داده و سپس با آب گرم آبکشی کنید.

.

_برای پوستهای خیلی خشک یک پره لیمو را به همراه پوست آن به خوبی ریز کنید. یک عدد سفیده تخم مرغ، یک قاشق چایخوری خامه پر چرب یا خامه ترش را با هم مخلوط کنید. مواد را به خوبی هم بزنید و روی صورتقرار دهید. پس از ۱۵ دقیقه ماسک را توسط پارچه کتانی که با آب گرم مرطوب شده است پاک کنید. 

.

_ پوست لیموترش را گرفته و رنده کنید. گلیسیرین و سفیده تخم مرغ رابه آن اضافه کنید و هم بزنید تا یکدست شود و به صورت کرم در بیاید. کرمی را که تهیه کرده ایدروی دستهایتان بمالید و خوب ماساژ دهید. بهتر است دستکش دست کنید و به مدت دو ساعت کرم را روی دستها نگه دارید، سپس دستها را با آب بشویید و در نهایت کرم مرطوبکننده همیشگی خود را بزنیدو این کار برای نرمی پوست دست موثر است. 

.

_ برای خالص شدن از وجود لکههای قهوهای روی دست کافیست آب لیموی ترش را گرفته و روی دستهایتان بمالید و اجازه بدهید خشک شود. همچنین روزانه سه بار مقداری روغن کرچک را به دستها بمالید زیرا باعث احیای سلولهای پوستی میشود. 

.

_ برای رشد مو ۲ عدد لیمو را در یک لیتر آب مخلوط کرده موها را خوب ماساژ دهید به جای آب اگر عرق بید باشد بهتر است

.

_ مقادیر مساوی لیمو، عسل و آلوئه ورا را در کاسه ای مخلوط کرده و آن را روی صورت بگذارید. این کار را هر روز انجام دهید. به جای شستن صورت با شوینده، می توانید از این ترکیب استفاده کنید. برای کسب نتایج بهتر، این کار را به طور منظم تکرار کنید. این ماسک لکه ها را کاهش داده و جوش ها را از بین می برد.

.

_ ۱ قاشق غذاخوری آب خیار، ۱ قاشق غذاخوری آب گوجه فرنگی، ۱ قاشق غذاخوری پودر چوب صندل و ۱ قاشق غذاخوری آبلیمو را در ظرفی ریخته و مخلوط کنید تا خمیری شود. اگر پوست چربی دارید می توانید آبلیموی بیشتری بریزید زیرا لیمو به جذب چربی پوست کمک می کند. صورت خود را با آب شسته سپس این خمیر را به صورت بزنید. بگذارید ۲۰-۱۵ دقیقه بماند سپس با آب سرد بشویید.

.

_ یک عدد لیمو را به رنده ۲/۱ یک سیب زمینی متوسط اضافه کنید تا به شکل یک پالپ نرم درآید. این مخلوط را روی صورت، به غیر از ناحیه چشم، بزنید. بگذارید ۲۰ دقیقه بماند سپس با آب ولرم بشویید. این ماسک به بهبود رنگ پوست و رفع حلقه های تیره اطراف چشم کمک می کند.

.

_ برای رفع رنگ برنزه پوست . ابتدا، مقداری جو دوسر را آسیاب کرده و پودر کنید. ۲ قاشق غذاخوری از این پودر را به ۱ قاشق غذاخوری آب گوجه فرنگی و ۲/۱  قاشق غذاخوری آبلیمو اضافه کنید تا به شکل خمیر درآید. آن را با اسپری یا قلم مو روی صورت و گردن خود بزنید. بگذارید ۲۰-۱۵ دقیقه بماند سپس با آب سرد بشویید.

.

_ ۲ قاشق غذاخوری چای سبز دم کشیده، مقداری زردچوبه و نصف قاشق چایخوری آبلیموی تازه را با هم ترکیب کنید. آن ها را خوب مخلوط کرده و با توپ پنبه ای بر صورت خود بزنید. بگذارید ۳ دقیقه خشک شود دوباره آن را تکرار کنید. پس از گذاشتن خمیر، بگذارید ۱۰ دقیقه بماند سپس صورت خود را بشویید و خشک کنید. این ماسک به تغذیه پوست و مبارزه با چین وچروک کمک میکند. 

.

_ نصف یک آووکادو را له کرده و نصف یک قاشق غذاخوری آبلیمو و ۱ قاشق غذاخوری عسل را به آن اضافه کنید. آن ها را خوب مخلوط کنید تا خمیری شکل شود و خمیر را ۲۰-۱۵ دقیقه روی صورت تان بگذارید. سپس آن را با آب معمولی تا ولرم بشویید. این ماسک به پاک شدن آلودگی های روی صورت کمک کرده و پوست را ابرسانی میکند. 

.

28.ماسک نارنج 

برای حفظ زیبایی و جوانی پوست صورت تان، می توانید از ماسک نارنج استفاده کنید. ابتدا پوست صورت خود را با آب ولرم بشویید تا چربی از روی آن پاک شود. سپس یک نارنج رسیده را به صورت ورقه های نازک در آورده و روی پوست صورت بگذارید. این ماسک باید به مدت ۳۵ دقیقه روی پوست صورت باقی بماند. سپس صورت تان را با آب ولرم بشویید و کمی کرم مرطوب کننده روی پوست تان بمالید.

.

_ اگر آب نارنج تازه را با یك سوم معادلش گالب مخلوط كرده و روزانه صورت را با آن بشویید، چهره را شفاف ميكند.

.

29 .ماسک هویج

_ هویج ۲ الی ۳ عدد متوسط + عسل ۲ قاشق غذاخوری + روغن زیتون ۱ قاشق غذاخوری را تهیه کنید سپس هویج ها را آب پز کنید و سپس خوب لهکرده و اجازه دهید تا سرد شوند. از تفاله ی هویج هم می توانید استفاده کنید.روغن زیتون و عسل را به خوبی با یکدیگر مخلوط کنید و در وصرت نیاز چند قطه آب نیز به آن اضافه کنید. در انتها تفاله ی هویج را به مواد اضافه کرده و به پوست صورت خود بمالید و اجازه دهید تا ۱۵ دقیقه روی پوست این ماسک جوان کننده باقی بماند. اگر پوست شما خشک است یک قاشق چایخوری گلیسیرین به مواد ماسک اضافه کنید.

.

_ هویج ۱ عدد + روغن بادام شیرین ۱ قاشق غذاخوری + عصاره ی گل یاس ۵ قطره را تهیه کنید. هویج را خوب پاک کرده ، بشویید و آن را رنده کنید سپس آب هویج را از گوشت آن جداکرده و از صافی عبوردهید ، آب هویج را می توانید نوش جان کنید، گوشت هویج را با روغن بادام شیرین و عصاره ی گل یاس خوب مخلوط کنید ، ماسک آماده است آن را به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه روی پوست کاملا تمیز بمالید سپس با اب گرم بشویید و با آب ولرم آبکشی کرده و کرم مرطوب کننده بزنید. این ماسک برای پاکسازی و سفید کننده پوست مفید است.

.

_ زرده ی تخم مرغ ۱ عدد + ماست ۱ قاشق غذا خوری +پودر جوانه ی . گندم ۱ قاشق چایخوری را اماده و سپس تفاله ی هویج و یا هویج رنده شده و مخلوط بقیه را بر روی صورت بمالید. بعد از گذشت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه به خوبی صورت خود را با آب سرد بشویید. این کار باعث جلوگیری از چین و چروک های پوستی می شود.

.

30.ماسک گوجه فرنگی 

_ یک گوجه فرنگی تازه را رنده کرده و با استفاده از آب لیموترش تازه یک برش کوچک مخلوط کنید. سپس با استفاده از گالب طبیعی پوست خود را تمیز کرده و آماده استفاده از ماسک گوجه فرنگی نمائید. مخلوط ساخته شده را به وسیله یک پنبه توپی به آرامی به پوست صورت به غیراز نواحی اطراف چشممالیده و 20 دقیقه مکث کنید. سپس صورت را با آب سرد شسته و خشک نمائید. در انتها با مقدار کمی روغن نارگیل طبیعی خیلی آرام و سبک، ماساژ صورت انجام دهید.با استفاده از این ماسک پوست شما دارای درخشش و لطافت میشود. 

.

_ گوجه فرنگی درشت را به صورت حلقه حلقه برش داده و مستقیما بر روی پوست صورت بگذارید. برای استفاده از این روش باید صبور بوده و به مدت 30 دقیقه مکث و استراحت نمائید. سپس مواد را از صورت خود برداشته و پوست را با آب سرد و فراوان شستشو دهید. این نوع از ماسک گوجه فرنگی باید روزی 2 بار مورد استفاده قرار گیرد تا تاثیر خود را برای کم رنگ کردن کک و مک نشان دهد. 

.

_ یک خیار تازه را آب بگیرید و صورت خود را با آن شستشو دهید. سپس با یک برش گوجه فرنگی تازه قسمت های مختلف صورت را ماساژ دورانی داده و چند دقیقه مکث کنید تا خشک شود. سپس بار دیگر عمل ماساژ صورت را انجام دهید. این روش را می توانید در هر نوبت تا 5 بار تکرار کرده و به مدت 2 الی 3 دقیقه ماساژ را ادامه دهید. در نهایت صورت خود را با آب سرد شستشو داده و از کرم مرطوب کننده پوست استفاده نمائید.

.

_ابتدا باید مقداری جعفری تازه را آب گرفته و با یک گوجه رنده شده مخلوط نمائید. سپس می توانید این مایع جوان کننده را بر پوست خود مالیده و 5 دقیقه مکث نمائید. سپس لایه دیگری از این ماسک گوجه فرنگی را بر پوست مالیده و دوباره 5 دقیقه مکث کنید. این عمل را تا 30 دقیقه تکرار نموده و در انتها صورت خود را با آب سرد بشوئید. پس از این ماسک می توانید از کرم زیبایی پوست خود استفاده نمائید.

.

_ 1 / 2 گوجه فرنگی + 1 قاشق چای خوری روغن جوجوبا + 3 - 5 قطره روغن درخت چای تهیه کرده و خمیر گوجه را با روغن ها مخلوط کنید و به خوبی هم بزنید و این مخلوط را روی صورتتان بمالید و بگذارید 10 تا 15 دقیقه بماند و بعد با آب ولرم بشویید و سپس با آب سرد شستشو دهید و این کار را 2 تا 3 بار در هفته تکرار کنید. روغن جوجوبا به راحتی جذب پوست می شود و آن را هیدراته می کند . این ماده روغن اضافی که توسط پوست تولید می شود را کنترل می کند و منافذ را مسدود می کند ، روغن درخت چای ضد عفونی کننده است که عفونت و آکنه حاصل را از بین می برد. 

.

_ برای بسته شدن منافذ پوست یک قاشق غذاخوری آب گوجه فرنگی را با چهار قطره آب لیمو مخلوط کنید و بر روی منافذ باز پوست قرار دهید.

.

_ برای پاکسازی پوست صورت خمیری از گوجه فرنگی با دانه و آواکادوبدون هسته تهیه کنید و روی صورت بزنید و این ماسک را پس از 20 دقیقه بشویید. 

.

_ با مخلوط کردن ماست و گوجه فرنگی یک پوره نرم تهیه کنید و آن را 10 دقیقه به عنوان یک خنک کننده زیربغل، صورت و گردن استفاده کنید و سپس بشویید.

.

_ برای کاهش چربی پوست و بسته شدن منافذ باز آن تنها کافی است قبل از خواب از آب گوجه فرنگی و آب خیار ، استفاده نمایید.

.

_ برای اینکه پوست صاف و درخشانی داشته باشید ،مخلوط گوجه فرنگی له شده با کمی عسل را در طول شب بر روی پوست خود قرار دهید.

.

_ اگر می خواهید سلولهای مرده پوست را لایه برداری نمایید تا پوست شفاف تری داشته باشید ، دانه های ذرت را با گوجه فرنگی له کنید و این مخلوط را روی پوست خود مالش دهید.

.

_ برای رفع خستگی می توانید 900 گرم گوجه فرنگی را له کرده و روی همه اندام خود بمالید و بدین طریق حمام گوجه فرنگی بگیرید.

.

_برای از بین بردن منافذ باز 1 قاشق سوپ خوری گل رخت شویی + 1 - 2 قاشق سوپ خوری آب گوجه فرنگی را تهیه کنیدو سپس خمیری از این مواد اولیه درست کنید و روی صورت خود بمالید و پس از خشک شدنش یا پس از 10 دقیقه آن را با آب گرم بشویید و سپس صورتتان را خشک کرده و از مرطوب کننده استفاده بکنید. 

.

میوه ها دارای خواص فراوانی هستند که میتوانند یک اسکراب طبیعی و خانگی اما بسیار موثر و مفید برای ما باشند. امیدواریم#بازرگام توانسته باشد اطلاعات مفیدی درباره ی انواع اسکراب میوه های مختلف در اختیار شما گذاشته باشد. تشکر از همراهی شما.

پ.ص                                            www.bazargam.com

اسکراب میوه ای قسمت سوم

 در قسمت سوم از اسکراب میوه ای با #بازرگام همراه باشید تا با انواع ماسک های میوه ای خانگی و طبیعی دیگر، آشنا شویم:

 11 .ماسک توت فرنگی

- 2تا 3 عدد توت فرنگی را کاملا له کنید و یک قاشق چایی خوری آب لیمو طبیعی را اضافه نمایید. ماسک را روی صورتتان استفاده نمایید، بگذارید ۱۵ دقیقه روی پوستتان بماند و سپس با آب ولرم شسته و خشک نمایید. این ماسک باعث حذف چربی اضافی از پوست و پاکسازی منافذ پوست میشود.

.

- پورۀ توت فرنگی را با خامۀ تازه برای پوست خشک، یا ماست برای پوست چرب مخلوط کنید و یک قاشق غذاخوری عسل اضافه کنید. آن را روی کل صورت بمالید وبعد از 10 دقیقه با آب گرم بشویید. شما می توانید این ماسک را فریز و ذخیره کنید؛ همان کاری که من انجام می دهم. این ماسک به کاهش آکنه کمک می کند. 

.

- توت فرنگی را با یک قاشق پودر کاکائو و عسل خمیر کنید. به مدت 15 دقیقه روی صورت قرار دهید و بعد با آب گرم بشویید. این کار، پوست شما را درخشان و نرم می کند

.

- چند عدد توت فرنگی را با چنگال له کنید و تا حالت خمیری نرم پیدا کند. یک قاشق غذاخوری عسل اضافه کنید، ماسک را روی صورت قرار دهید و بعد از 15 دقیقه با آب گرم بشویید. عسل یک آنتی اکسیدان است که با آکنه و ناخالصی ها مبارزه می کند.

.

- یک چهارم فنجان موز رسیده و توت فرنگی را له کنید. یک چهارم فنجان خامۀ ترش یا ماست و یک قاشق غذاخوری عسل به آن اضافه کنید. این ماسک را روی صورت قرار دهید و بعد از 15 دقیقه با آب گرم بشویید. این ماسک پوست شما را از لکه دور نگه میدارد.

.

- چند عدد توت فرنگی را با یک قاشق غذاخوری آرد برنج مخلوط کنید. روی صورت قرار دهید و بعد از 15 دقیقه بشویید.

.

- یک توت را نصف کنید و روی صورتتان بمالید. اسید هیدروکسیل آلفای توت فرنگی، قابلیت پاک کنندگی عالی دارند. اجازه دهید یک دقیقه روی صورتتان بماند؛ سپس بشویید.

.

توت فرنگی را به همراه روغن نارگیل و عسل مخلوط کنید و روی پوست سرخود ماساژ دهید. پس از ۲۰ دقیقه با آب سرد بشویید. این ماسک موجب تقویت و افزایش رشد مو، رفع شوره سر و ریزش مو میشود

.

 - دو عدد توت فرنگی را به مدت ۳۰ دقیقه داخل فریزر بگذارید و بعد به مدت ۱۵ دقیقه برشهایی از آن را زیر چشمهایتان قرار دهید و با آب سرد بشویید. این کار رفع کننده پف چشم است

.

 - تمشک را له کنید و دو قاشق ماست و یک قاشق عسل به آن اضافه کنید یک قاشق روغن زیتون را بایک قاشق ماست و سه قاشق و آلوورا ترکیب کنید و ۱/۲ قاشق آبلیمو به این ترکیب اضافه کنید آن را روی صورت ماسک کنید وجود فیبر بالا در توت از خرابی و نشانه های پیری جلوگیری میکند

.

مقداری توت را بخارپز کنید له کنید تا خمیری بدست آید و دو قاشق گلاب به آن ترکیب اضافه کنید و روی صورت یک قاشق ماست و یک قاشق ماسک کنید و بعد از ۲۰ دقیقه با آب سرد صورت را بشویید این ترکیب به شدت برای نرم شدن پوست و درخشندگی پوست مناسب است.

.

- لیمو برای پوست های چرب مناسب است توت را با چنگال له کنید و یک قاشق پودر بادام و یک قاشق جو و یک قاشق آبلیمو را با هم ترکیب کنید و روی صورت و حتی گردن ماسک کنید بعد از ۲۰ دقیقه با آب سرد بشویید

.

 12.ماسک تمشک

 - هشت عدد تمشک رسیده را پوره کرده و یک تا دو قاشق غذاخوری ماست را به آن بیفزایید. می توانید از مخلوط کن استفاده کنید تا ترکیب یکنواخت تری به دست آورید. این ماسک تمشک را روی پوست تمیز و خشک خود قرار دهید تا به مدت ده الی پانزده دقیقه روی پوست تان بماند. سپس با آب گرم پوست را آبکشی کرده. بعد از آن می توانید از آب سرد برای شست و شوی سریع و چندباره ی پوست تان استفاده کنید. اکنون لطافت را روی پوست تان احساس می کنید. در نهایت اگر می خواهید که این ماسک تمشک را ارتقا بدهید، می توانید یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی به آن بیفزایید تا رطوبت را درون پوست شما به دام بیندازد و از فرار آن جلوگیری کند.

.

- بین شش الی هشت تمشک را پوره کرده و آن را با یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل طبیعی ترکیب کنید. سپس یک قاشق غذاخوری عسل را به این ترکیب اضافه کرده و آن را به مدت ده دقیقه روی پوست تمیزتان قرار دهید. سپس صورت تان را با آب گرم بشویید. این ماسک به شدت آبرسان است

.

-100 گرم از تمشک را له کنید، 20 گرم عسل، یک عدد زرده تخم مرغ زده شده و 20 گرم بادام آسیاب شده را با آن مخلوط کنید و به مدت  35) دقیقه بر روي صورت و گردن بمالید و سپس با آب ولرم بشویید. این ماسک باعث طبیعی شدن منافذ پوست میشود.

.

- آب تمشک یا آلبالو را بگیرید و آن را روی پوست صورت خود بمالید و بگذارید یک ساعت روی صورتتان بماند و بعد صورت را با آب گرم بشویید. این عمل را روزی دو بار تا زمانی ادامه دهید که کک ومک و لک ها ازبین برود.

.

-75 گرم تمشک را در مخلوط کن ریخته و بگذارید تا کاملا یکدست شود. سپس دو قاشق غذاخوری ماست را همراه با 3 قطره عصاره پرتقال با آن مخلوط کنید و کمی هم بزنید. این ماسک را روی پوست تمیز بمالید، البته فراموش نکنید که از مالیدن آن به اطراف چشم و دهان بپرهیزید. بگذارید ماسک به مدت ۱۵ دقیقه روی پوستتان بماند، سپس با آب ولرم بشویید و کمی صورتتان را خشک کنید. این ماسک سبب روشن شدن پوست میشود. 

.

13.ماسک سیب

قسمت سفت و دانه های یک عدد سیب را جدا کنید و آن را در مخلوط کن برقی کاملا له کنید اگر مخلوط کن ندارید با قاشق یا گوشت کوب آن را له کنید. به سیب های له شده ۴-۵ قاشق عسل اضافه کنید. ماسک عسل و سیب شما آماده استفاده است. یک لایه از این ماسک را روی تمام صورت خود بمالید.۱۰ الی ۱۵ دقیقه صبر کنید تا ماسک کمی خشک شود. سپس با آب ولرم آن را بشویید. میتوانید در موقع زدن ماسک پوست را با نوک انگشتان ماساژ دهید.

.

- یک عدد سیب، سه قاشق غذاخوری عسل، یک قاشق غذاخوری آب لیمو همه ی مواد را درون یک ظرف کوچک ریخته و خوب هم بزنید تا حالت رقیق به خود بگیرد .سپس قبل از مصرف ماسک صورتتان را به خوبی بشویید و بعد از خشک کردن ماسک را برای مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه روی پوستتان بگذارید. سپس ابتدا با آب ولرم و بعد با آب سرد پوستتان را آبکشی کنید. به یاد داشته باشید شستشو با آب ولرم و آب سرد پشت سر هم باعث باز شدن منافذ پوستی و تنفس بهتر پوست میشود.

.

یک عدد سیب، دو قاشق غذاخوری شیر تازه یا ماست تازه، دو قاشق غذاخوری عسل و آب تازه ی یک عدد لیمو ترش تهیه کنید تمام مواد تشکیل دهنده را به طور کامل در یک کاسه باهم مخلوط کنید تا غلظت یکنواختی مانند لوسیون پیدا کند. یک لایه از این مخلوط را روی کل صورت و حتی گردنتان بمالید. چند دقیقه صبر کنید تا خشک شود. سپس لایه ی دوم از ماسک را بمالید و آنقدر این روند را ادامه دهید تا مخلوط تمام شود.هنگامیکه ماسک را روی تمام نواحی آکنه دار پخش کردید حدود ۱۰ دقیقه صبر کنید و سپس تمام صورتتان را با آب ولرم بشوئید. 

.

- سه قاشق غذاخوری سیب رنده شده را داخل یک ظرف بریزید سپس مقداری شیر روی آن ریخته و روی حرارت قرار دهید و کم کم مقداری جو دوسر به مخلوطتان اضافه کنید تا غلیظ شود این ماسک را پس از خنک شدن به مدت ۲۰ دقیقه روی پوست خود قرار دهید سپس با آب سرد صورت خود را بشویید. این ماسک باعث پاکسازی پوست شما میشود. 

.

5 قاشق غذاخوری سیب رنده شده را با یک قاشق چایخوری روغن زیتون و یک عدد سفیده تخم مرغ مخلوط کرده و به مدت 20 دقیقه روی پوست خود گذارید و سپس با آب ولرم صورت خود را بشویید. این ماسک مناسب پوست های چرب است.

.

- ابتدا نصف سیب را پوست کنده و بعد از رنده کردن با یک قاشق غذا خوری ماست و یک قاشق غذا خوری روغن زیتون مخلوط کنید. مواد را به خوبی با یکدیگر مخلوط کنید و یک لایه ضخیم از آن را روی پوست صورت بمالید. این ماسک را 15 الی 20 دقیقه روی پوست قرار دهید. این ماسک برای انواع پوست مناسب است.

.

- یک سیب کوچک راپوست کنده و هسته های آن را خارج کنید و سپس با کمک مخلوط کن آن را له کرده و تبدیل به پوره کنید بعد از یک صافی رد کنید و سپس یک قاشق شیر و یک قاشق خاک رس طبی-منظور خاک رسی که تمیز و پاک باشه- رابه آن اضافه کرده و از آن به عنوا ن یک ماسک پاک کننده استفاده کنید.این ماسک برای پوست های تیره و خشک خیلی مفید است.بعد از استفاده از ماسک صورتتان را بشوئید و از نرم کننده همیشگی خود استفاده کنید.

.

- یک سیب کوچک را پوست کنده هسته های آن را جدا کنید و بپزید و با مقدار مساوی خامه و عسل و جو کوبیده مخلوط کنید تا یک ماسک مغذی و براق کننده پوست داشته باشید.

.

- برای درمان آفتاب سوختگی، یک قاشق چایخوری گلیسیرین را با یک سیب رنده شده مخلوط کرده و به مدت یک ربع روی پوست بگذارید و سپس با آب سرد به آرامی بشورید.

.

- یک چهارم یک سیب رنده شده رو با 2-3 قاشق غذاخوری خامه شیر مخلوط کنید و روی پوست قرار دهید. این ماسک برای روشن سازی پوست و درمان آکنه و لکه های تیره پوست موثر است.

.

-مخلوطی از دو قاشق غذاخوری سیب رنده شده و سیب زمینی رنده شده را در یک دستمال نازک قرار داده و برای 10 تا 20 دقیقه روی چشم بگذارید. انجام مداوم این کار میتواند به کاهش تیرگی دور چشم شما کمک کند. 

.

- یک قاشق چای خوری سیب رنده شده + یک قاشق چای خوری کشک + یک قاشق چای خوری آب لیمو را تهیه کنید.

.

تمام مواد را با یکدیگر ترکیب کنید و به خوبی هم بزنید تا یک ترکیب غلیظ به دست آورید و سپس آن را روی تمام صورت خود اعمال کنید و بعد از 15 دقیقه با آب سرد شستشو دهید. این ماسک باعث مرطوب و روشن شدن پوستخواهد شد.

.

ابتدا یک عدد سیب کوچک را برای چند دقیقه بجوشانید و بعد پوست بکنید وبه آرامی با یک چنگال له کنید، سپس یک قاشق چای خوری موز رسیده له شده را به همراه یک قاشق چای خوری خامه به آن بیفزاید و به خوبی هم بزنید تا یک ترکیب غلیظ به دست آورید و سپس آن را روی تمام صورت خود اعمال کنید و بعد از 20 دقیقه با آب گرم شستشو دهید.

.

- دو قاشق چای خوری سیب + یک قاشق چای خوری آب انار تازه + یک قاشق چای خوری ماست را تهیه کنید و تمام مواد را با یکدیگر ترکیب کنید وبه خوبی هم بزنید و سپس روی تمام صورت خود اعمال کنید و بعد از 20 دقیقه با آب گرم شستشو دهید و شاهد درخشندگی فوری پوست تان باشید.

.

یک قاشق غذاخوری پوره سیب + یک قاشق غذاخوری جوانه گندم را تهیه کنید.این مواد را با یکدیگر ترکیب کنید و سپس روی تمام صورت تان اعمال کنید و بعد از 20 دقیقه با آب گرم شستشو دهید. جوانه گندم خاصیت لایه برداری و سم زدایی دارد و سلول های مرده را از بین می برد و پوست را نرم ودرخشان خواهد کرد.

.

- یک عدد سیب سبز کوچک + یک قاشق غذا خوری عسل + یک قاشق غذا خوری ماست را با یکدیگر ترکیب کنید و به صورت تان اعمال کنید و بعد از 20 دقیقه با آب گرم بشویید. این ماسک باعث سفید شدن و درخشندگی پوست خواهد شد.

.

14.ماسک انار

- دو قاشق غذاخوری آب انار + مقدار کمی خامه ترش کم چرب + مقدار کمی آبلیمو را تهیه کنید. آب انار را با خامه ترش و آبلیمو مخلوط کنید. مواد را روی صورت قرار داده و پس از 15 دقیقه با آب سرد آبکشی کنید. این ماسک روشن کننده ی پوست است.

.

- آب انار تازه 4 تا 5 قاشق غذا خوری + آب لیمو تازه 2 قاشق غذا خوری + چای سبز تازه دم شده 3 قاشق غذاخوری را محیا کنید. انار را قاچ کنید، کمی در آب سرد بغلتانید سپس دانه ها را از پوسته انار جدا کنید ، با پشت یک قاشق، بر دانه های انار فشار وارد کنید تا آب آن خارج شود ، دانه ها را در ظرف نسبتا گودی قرار دهید. چای سبز و آب لیمو را به انار اضافه کنید و کاملا هم بزنید. با حرکت دورانی، مخلوط بالا را روی صورت و گردن تمیز خود بمالید. خصوصا در قسمت جوش های سر سیاه تامل بیشتری کنید و ماسک بیشتری بمالید. پس از 10 دقیقه که ماسک روی صورت بود آن را بشویید تا پاک شود. ماسک انار و چای سبز، برای روشن کردن پوست مفید است.

.

یک عدد انار را قاچ کرده، مدتی در آب سرد بخیسانید و سپس دانه ها را ازپوسته جدا کنید. دانه ها را با ماست مخلوط کرده و در دستگاه مخلوط کن به مدت یک دقیقه بزنید. مخلوطی که به دست آمد را به صورت و گردن تمیز خود بمالید. حدود 10 تا 15 دقیقه استراحت کنید، دراز بکشید و از استرس خود را دور نگه دارید که این کارها در تاثیر بهتر ماسک بر پوست موثر است. بعد از گذشت چند دقیقه، صورت خود را با آب گرم بشویید.ماسک انار و ماست، برای مرطوب نگه داشتن پوست مفید است

.

 - دو عدد انار را پوست بکنید و پوست آن را به خوبی ریزریز کنید. دانه های انار را فشار دهید تا به اندازه یک قاشق غذاخوری آب انار برای شما به دست آید. یک سفیده تخم مرغ را به پوست انار ریزریز شده و آب انار اضافه کرده و تمامی مواد را به خوبی مخلوط کنید. این ماسک انار را برای مدت 10 دقیقه روی صورت تان قرار دهید. در پایان صورت تان را آب سرد بشویید.

.

 - یک انار را قاچ کنید و دانه های آن را خارج کرده و در مخلوط کن بریزید، عسل را به آن اضافه کنید و توسط دستگاه کامل به یکدیگر مخلوط کنید صورت خود را خیس کنید و این ماسک را روی پوست خود بمالید تا تمامی صورت را بگیرد. به مدت 30 دقیقه اجازه دهید ماسک انار و عسل روی پوست صورت شما قرار گیرد سپس با آب گرم بشویید تا تمامی ماسک از روی صورت پاک شود. این ماسک در درخشان کردن پوست موثر است

.

 - یک قاشق غذاخوری آب انار را به یک عدد زرده تخم مرغ،  یک دوم قاشق غذاخوری خامه و یک قاشق غذاخوری شیر اضافه کنید.ماسک انار به دست آمده را به مدت 15 دقیقه روی پوست قرار داده و در پایان با آب گرم آبکشی کنید. این ماسک باعث تمیزی پوست های خشک میشود

.

یک عدد انار را قاچ کنید، کمی در آب سرد بغلتانید سپس دانه ها را از پوسته انار جدا کنید. با پشت یک قاشق، بر دانه های انار فشار وارد کنید تا آب آن خارج شود. دانه های انار را به شکل خمیر درآورید سپس پودر کاکائو را با خمیر انار خوب مخلوط کنید، ماسک را روی صورت و گردنتان بگذارید ، 20 تا 25 دقیقه بعد با آب سرد بشویید.این ماسک باعث برای طراوت و جوانی پوست موثر است

.

- یک قاشق غذا خوری روغن دانه انار + یک قاشق غذا خوری پودر پاپایا سبز + یک قاشق غذا خوری روغن هسته انگور + یک قاشق غذا خوری عصاره انگور خرد شده را به خوبی با یکدیگر مخلوط کرده و روی پوست صورت خود بمالید و اجازه دهید که این ماسک حدود 30 دقیقه بر روی پوستتان باقی بماند و سپس صورت خود را با آب سرد بشویید. این ماسک به درخشان شدن پوست کمک میکند.

.

- نصف فنجان انار له شده و یک قاشق غذا خوری آرد برنج و سه یا چهار قطره روغن بادام را به خوبی با یکدیگر مخلوط کنید و ترکیب حاصل را بر روی پوست صورت و گردن خود بمالید. اجازه دهید ماسک حدود 20 الی 30 دقیقه بر روی پوستتان باقی بماند و سپس صورت خود را با آب سرد بشویید.

.

این ماسک باعث پیشگیری از بروز علائم پیری و کاهش چین و چروک ها می شود و باعث مرطوب شدن پوست نیز موجود در سطح پوست می خواهد شد.

.

- دو قاشق غذا خوری پودر پوست انار و دو قاشق غذا خوری شیر را به خوبی با هم ترکیب کنید تا ماسکی یکدست حاصل شود و آن را بر روی پوست صورت خود اعمال کنید و اجازه دهید ماسک حدود 20 دقیقه بر روی پوست تان باقی بماند و سپس صورت خود را با آب سرد بشویید. این ماسک برای پوست های خشک مناسب است. 

.

15.ماسک هندوانه 

- پوست هندوانه را بگیرید و آن را به قطعات کوچک ببرید تا بتوانید به راحتی هسته ها و دانه های آن را جدا کنید. پوست یک آووکادو را هم بکنید، هسته را بگیرید و آن را خرد کنید در نهایت آووکادو و هندوانه را در مخلوط کن بریزید تا کاملا با هم آمیخته شوند. 2 قاشق غذاخوری وازلین به آن اضافه کنید و مخلوط کردن را ادامه دهید. مخلوط به دست آمده را در کاسه ای بریزید و در یخچال بگذارید، بعد از 30 دقیقه ماسک شما برای استفاده آماده است. هندوانه پوست را نرم میکند و چربی های موجود در آووکادو چروکهای ریز را از بین میبرد. 

.

- یك چهارم فنجان سفیده داخلي پوست هندوانه + یک تکه خیار + یك تكه سیبزمیني خام با پوست + یك قاشق غذاخوري جوانه ماش + یك قاشق غذاخوري ماست شیرین و تازه را با هم در مخلوط كن بریزید و مدت 20 دقیقه این مخلوط را روي پوست بگذارید و بعد با آب خنك آبكشي كنید. افرادي كه پوست خشك دارند ميتوانند به جاي ماست، از یك قاشق خامه استفاده كنند و بعد از شستن ماسك )براي مرطوب كردن پوست( حتما روغن بادام شیرین به صورت بمالید. همچنین دقت كنید كه این ماسك را بلافاصله بعد از درست كردن به صورت بمالید. براي صرفه جویي بهتر است كه از قسمت سفیده هندوانه استفاده كنید. البته استفاده از قسمت قرمز هندوانه هم مانعي ندارد. این ماسک باعث میشود پوستتان صاف و شفاف شود

.

- تعدادی بادام را در شیر خیس کرده یک شب در یخچال بگذارید. سپس آن را رنده کنید و به شکل خمیر درآورید. یک قاشق غذاخوری آب هندوانه را در آن ریخته تا جایی که مخلوط شما حالت چسبی شکل پیدا کند، این مخلوط را حدود 15 دقیقه روی صورتتان بگذارید و سپس با آب سرد آب بکشید. بادام هم پوست شما را تغذیه میکند و با لایه برداری مختصری سلولهای مرده را برمیدارد و باعث نوسازی پوست میشود، شیر هم به عنوان یک پاک کننده حسابی پوستتان را تمیز میکند و در نهایت هندوانه پوست را آبرسانی کرده و لیکوپن موجود در آن رنگ پوست را روشن کرده و باعث درخشندگی و طراوت آن میشود

.

- مقداری مساوی خیار و هندوانه را بردارید و هر کدام را پوست بکنید، سپس آنها را له کرده و به مقدار مساوی با هم مخلوط کنید و حدود 20 دقیقه روی پوست بگذارید. این ماسک آفتاب سوختگی های پوستتان را التیام میدهد.

.

- یک تکه خیار با پوست + یك تكه سیب با پوست + یك تكه كوچك هندوانه + یك قاشق غذاخوري آب هویج + یك عدد كوچك برگ كاهو + یك عدد یا یك تكه كوچك برگ كلم سفید را در مخلوط كن بریزید. صورت خود را تمیز كنید و مواد مخلوط شده را در حالت استراحت 10 دقیقه روي پوست بگذارید و سپس صورت را با آب بشویید. این ماسك براي پوستهاي چرب و معمولي مناسب است. اگر پوستتان خشك است، یك قاشق غذاخوري خامه و یك قاشق چايخوري روغن بادام شیرین به ماسك اضافه كنید، افرادي هم كه جوش زیاد یا پوست حساس دارند فقط از خیار و سیب زمیني و تكه كوچكي برگ كلم استفاده كنند. ماسك را بلافاصله بعد از تهیه به صورت بزنید و اضافي آن را به دستها و گردن بمالید. مقدار اضافي آن را در یخچال نگه ندارید، بهتر است هفته اي یكبار از این ماسك استفاده كنید

.

16.ماسک آلبالو 

آب البالو را بگیرید و آن را روی پوست صورت خود بمالید و بگذارید یک ساعت روی صورتتان بماند و بعد صورت را با آب گرم بشویید. این عمل را روزی دو بار تا زمانی ادامه دهید که کک ومک و لک های صورت شما ازبین برود

.

17 .ماسک آلو

- مقداری آلوی قرمز و روغن بادام شیرین و گلاب را تهیه کرده و سپس ابتدا آلوها را له کنید، میتوانید هسته آلو را از آن در آورید و آن را با پشت قاشق له کرده و سپس آن را با روغن بادام و گلاب مخلوط کنید بعد از مخلوط کردن این مواد را به مدت ۲۰ دقیقه روی پوستتان قرار دهید و بعد از گذشت مدت زمان ذکر شده آن را با آب نیمه ولرم بشویید. این ماسک باعث از بین بردن چربی روی پوست بینی میشود. 

دو عدد آلو سیاه تازه را له کنید . نصف لیوان آرد جو دو سر را به همراه دوقاشق غذاخوری عسل به آن اضافه نمایید و به کمی آب به صورت یک خمیر چسبنده در آورید . این خمیر را بر روی پوست صورت بمالید و پس از 20دقیقه صورت را با آب ولرم بشویید. این ماسک باعث رفع جوش های عمیق پوستی میشود. 

.

- تعدادی آلو برقانی تهیه کرده و سپس آلوها را بجوشانید وبعد بگذارید سرد شود. آنها را با چنگال بزنید و با روغن بادام مخلوط کنید. این ماسک ضد جوش را پنج تا ۱۰ دقیقه روی صورت تان بگذارید و سپس شست وشودهید.

.

18.ماسک آناناس

یک حلقه بزرگ آناناس بدون پوست را تکه کرده و در دستگاه خرد کن بریزید تا کاملا له شود.سپس دو قاشق عسل اضافه کنید و خوب هم بزنید. قبل از خواب، مواد آرایشی را از روی صورت پاک کنید. کمی از ماسک آناناس را اطراف چشم ها به خصوص قسمت هایی که خطوط بیشتری دارد، بمالید.بگذارید 20 تا 30 دقیقه روی پوست بماند و سپس با آب سرد بشویید. این روش را هر روز یا حداقل سه بار در هفته انجام دهید. این ماسک تاثیر بسزایی در رفع چین و چروک های زیر چشم دارد

.

-4 برش از آناناس تازه و 2 قاشق شیر نارگیل تهیه کنید و سپس این دو ماده را درون یک مخلوط کن بریزید و به طور کامل با یکدیگر مخلوط کنید. سپس به آرامی آن را روی پوست صورت قرار دهید. 10 دقیقه صبر کنید و سپس آن را با آب ولرم بشویید. توصیه میشود بعد این ماسک از مرطوب کننده استفاده کنید. این ماسک باعث شفافیت بیشتر پوست شما میشود

.

 -1 فنجان شکر، 1/4 فنجان روغن گردو، 1 قاشق گردوی خرد شده و 1 قاشق پودر کاکائو را محیا کنید.تمام مواد را به خوبی مخلوط کنید و سپس مقدار کمی از اسکراب فوق را بر روی بدن خود به آرامی ماساژ دهید، حدود 20 دقیقه صبر کنید و سپس دوش بگیرید. اکنون میتوانید تفاوت در سطح پوست خود را به خوبی مشاهده کنید که شفاف و نرم شده است

.

 - 2 تا 3 برش آناناس تازه، 3 قاشق روغن زیتون و 1 قاشق عسل را به خوبی با یکدیگر مخلوط کنید تا مایع خمیری و یکدستی ایجاد شود و سپس ان را به آرامی روی پوست تمیز صورت و گردن قرار دهید. 15 دقیقه صبر کنید سپس ان را با آب گرم بشویید. استفاده از کرم مرطوب کننده را فراموش نکنید. با استفاده از این ماسک به جوان سازی پوست خود کمک میکنید. 

.

- تکه ای آناناس با 2 قاشق غذاخوری پودر بادام شیرین را باهم مخلوط کنید و سپس اجازه دهید ترکیب فوق به مدت 15 دقیقه روی پوستتان باقی بماند و سپس با آب ولرم شستوشو دهید. اگر آب آناناس را به مدت 10 دقیقه بر روی پوست ماساژ دهید، سبب تقویت عضلات پوست صورت و رفع خستگی آن میشود.

.

-2 قاشق آب آنانس، 1 زرده تخم مرغ ، و نصف قاشق سرکه را در ظرف مناسبی بریزید و آنها را به خوبی با هم ترکیب کنید. ناخن ها را برای مدت نیم ساعت در آن قرار دهید. این ترکیب موجب میشود تا شکنندگی ناخن ها برطرف شده و ناخن هایی محکم تر داشته باشید.

.

مقداری آناناس خورد شده + 1قاشق زرد چوبه را به خوبی ترکیب کنید وروی پوست پخش کنید. پس از 15 دقیقه آبکشی کنید. شما میتوانید از این ماسک سه بار در هفته برای از بین بردن جوشهای التهابی استفاده کنید

.

-1 قاشق شیره نارگیل + مقداری آناناس خورد شده + 1 قاشق ماست ا مخلوط کنید و برای مدت 30 دقیقه روی پوست قرار دهید. سپس با آب سرد آبکشی کنید. این ماسک تاثیر زیادی در جوانسازی پوست شما میگذارد

.

 - اگر آب آناناس را به مدت 10 دقیقه برروی پوست ماساژ دهید سبب تقویت عضلات پوست صورت و رفع خستگی آن می شود

.

 در صورتی كه میوه آناناس را با مقداری الكل التیك و روغن آفتابگردان مخلوط كرده و برروی پوست صورت بگذارید، جوش های غرور جوانی و غده های چربی كوچك زیر پوستی را از بین می برد.

.

 - ابتدا پوست آناناس را بکنید و به تکه های کوچک برش دهید. سپس آنها را در یک مخلوط کن بریزید تا به صورت یک خمیر یک دست درآیند. حاال ۲ قاشق غذاخوری آرد نخود را با آن کاملا مخلوط کنید. این خمیر غلیظ را روی پوست خود بمالید و بگذارید خشک شود. در آخر آن را با آب یا یک پارچه خیس پاک کنید. این ماسک برای از بین بردن آلودگی های روی پوست کمک می کند.

.

ابتدا یک عدد سفیده تخم مرغ را در یک کاسه بریزید و ۳ برش آناناس پوست کنده به همراه ۱ قاشق غذاخوری عسل به آن اضافه کنید. این مواد را با هم مخلوط کنید تا خمیر یک دستی بدست آید و بعد آن را روی صورت شسته خود بمالید. بگذارید ۱۵ الی ۲۰ دقیقه بماند تا خشک شود و بعد با آب شستشو دهید. این ماسک باعث از بین بردن آلودگی ها و افزایش تولید کالژن و کاهش چین و چروک و روشن کردن پوست میشود

.

 - ابتدا ۳ برش از پاپایا را با ۲ برش از آناناس آسیاب کنید تا به صورت خمیر درآید. ۱ قاشق غذاخوری عسل را نیز به این خمیر اضافه کرده و خوب با هم مخلوط کنید. صورتتان را بشوئید و ماسک تهیه شده را به طور یکنواخت روی پوست خود بمالید. بگذارید ۱۵ الی ۲ دقیقه بماند تا خشک شود و بعد آن را با آب شستشو دهید. این ماسک به کاهش تیرگی چهره، درمان بیماری ها، تحریک تولید االستین و نرم کردن پوست کمک میکند

.

 - ابتدا برای گرفتن آب گوشت آناناس به مقدار لازم شیر یا آب به آن اضافه کنید. حاال به اندازه نوک انگشت پودر زرد چوبه را در کاسه حاوی آب آناناس بریزید و خوب تکان دهید، سپس با یک تکه پنبه به پوست خود بمالید. بگذارید ۲۰

دقیقه بماند تا خشک شود و بعد با آب پاک کنید. این ماسک روشن کننده پوست است.

.

 - یک قاشق چای خوری پوره اناناس + دو قاشق چای خوری عسل + دو قاشق چای خوری پودر جو را ترکیب کنید و این ماسک را حتما به پوست تمیز بزنید و بعد از 10 تا 15 دقیقه صورت را شسته و از مرطوب کننده استفاده کنید. این ماسک مناسب پوست های چرب است

.

 - دو تا سه قاشق چای خوری برنج پخته شده را در حالتی که هنوز داغ است با با یک تا دو قاشق چای خوری روغن نارگیل ترکیب کنید و بعد از این که ترکیب حالتی خمیری پیدا کرد، آناناس له شده را به آن اضافه کنید

.

 بعد از پاکسازی و تمیز کردن صورت با آب گرم، لایه ضخیمی از ماسک را اعمال کنید و بعد از 15 تا 20 دقیقه، صورت خود را بشویید و بعد ، از کرم مرطوب کننده صورت استفاده کنید.

.

 _ یک قاشق چای خوری پوره آناناس + دو قاشق چای خوری ژل آلوئه ورا + دو قطره روغن درخت چای را در یک کاسه با یکدیگر مخلوط کنید تاحالتی خمیری پیدا کند و دقت داشته باشید که ماسک به دست آمده باید حالتی سبک و آبکی داشته باشد. صورت خود را شسته و با یک اسکراب سبک الیه برداری کنید و یک الیه نازک از این ماسک را به صورت بزنید و بعد از 10 دقیقه با آب ولرم شستشو دهید و بعد از ان ، هر نوع پوستی که دارید حتما مرطوب کننده را فراموش نکنید. این ماسک به یک دست کردن پوست کمک میکند.

.

_ یک قاشق چای خوری پوره آناناس و دو تا سه قاشق چای خوری هلوی له شده و مقداری پودر شیر را ترکیب کنید و سپس شیر را تا حدی به این دو میوه اضافه کنید تا حالتی شبیه به کرم پیدا کند و فقط مراقب باشید که این ترکیب بیش از حد غلیظ یا بیش از حد رقیق نباشد. لایه ضخیمی از ماسک را روی صورت تمیز خود بزنید و بعد از 10 تا 15 دقیقه یا زمانی که ماسک شروع به خشک شدن کرد، صورت را با آب ولرم بشویید و بعد از کرم مخصوص استفاده کنید .

.

 یک قاشق چای خوری پوره آناناس + دو تا سه قاشق چای خوری موز له شده + دو قاشق چای خوری روغن بادام شیرین را با یکدیگر ترکیب کنید و بعد از شستن صورت، آن را به پوست خود بزنید و بعد از 15 الی 20 دقیقه صورت تان را پاک کنید و از مرطوب کننده استفاده کنید. این ماسک ضد پیری میباشد. 

.

_ یک قاشق چای خوری پوره آناناس + دو قاشق چای خوری پوره خیار + دو قطره روغن الوندر را با یکدیگر مخلوط کنید و بعد از پاکسازی صورت از آن استفاده کنید و بعد از 15 دقیقه ماسک را پاک کنید و بعد مرطوب کننده بزنید. می توانید در طول این 15 دقیقه ماسک را تمدید کنید زیرا نباید اجازه دهید که ماسک روی صورت شما خشک شود. این ماسک مناسب برای پوست های دی هیدراته و خشک که نیاز به آب رسانی دارند است.

.

19 .ماسک انبه 

_ برای درست کردن ماسک انبه ابتدا یک میوه انبه را خرد و حسابی له کنید. حاال سه قاشق غذاخوری شیر کم چرب را کم کم به آن اضافه کنید و بعد 6 قاشق غذاخوری جوانه گندم له شده را اضافه کنید تا به صورت خمیر سفت در بیاید . در صورتی که شل باشد از صورتتان سرازیر می شود.

.

قبل از استفاده از ماسک انبه ابتدا صورتتان را بشویید. حاال خمیر را به تمام اجزای صورت غیر از دور چشم بمالید و اجازه دهید به مدت ۲۰ دقیقه بماند صبر کنید تا ماسک خشک شود . حاال می توانید پوستتان را با آب ولرم بشویید و با پنبه صورتتان را خشک کنید. این ماسک برای سفت کردن پوست صورت مناسب است.

.

_ نصف انبه رنده شده, ۲ قاشق غذاخوری شیر و ۱ قاشق غذاخوری پودر بادام را درون مخلوط کن یا میکسر بریزید و خوب مخلوط کنید تا ماده ای خمیری شکل بدست اید حاال ماسک انبه را روی پوستتان بمالید و ۲۰ دقیقه صبر کنید تا ماسک خشک شود بعد از این مدت میتوانید صورت را با آب ولرم بشوئید . با استفاده از ماسک میوه انبه درخشندگی , لطافت و زیبایی پوست شما دوچندان می شود. 

.

_ برای رطوبت دهی پوست باید پالپ یک انبه را خارج کنید و دو تا سه قاشق غذاخوری خاک رس را به آن اضافه کنید، مخلوط را هم بزنید و به مدت 15 دقیقه روی پوست صورت قرار دهید. سپس خیلی آرام صورت را تمیز کنید و با آب بشویید. 

.

_ یک عدد انبه + 7 یا 8 عدد بادام خرد شده + دو تا سه قاشق چای خوری بلغور جو دوسر + دو قاشق چای خوری شیر + سه قاشق چای خوری خاک رس + آب

برای تهیه این ماسک که باعث شادابی پوست می شود، بعد از اینکه پالپ انبه را خارج کردید، بادام خرد شده را به همراه بلغور جو دو سر، و آب و شیر و نیز خاک رس را به آن اضافه کنید، مواد را به خوبی با هم ترکیب کنید و مخلوط آماده شده را روی صورت بگذارید. 

بعد از 15 دقیقه آن را خیلی آرام تمیز کنید و به وسیله آب بشویید. این ماسک طبیعی انبه را می توانید دو بار در هفته استفاده کنید. 

.

_ یک قاشق چای خوری عسل و سه قطره روغن درخت چای را به یک پالپ انبه اضافه کنید، هم بزنید و ترکیب حاصل را به مدت 15 تا 20 دقیقه روی صورت خود قرار دهید، سپس با آب ولرم صورت خود را بشویید. میتوانید برای از بین بردن جوش ها این عمل را با ماسک عسل و انبه هفته ای یک بار انجام دهید. 

.

_ نصف انبه + یک قاشق مربا خوری آرد نخودچی + یک قاشق مربا خوری عسل + یک قاشق مربا خوری ماست را تهیه کنید. انبه پوست کنده به همراه آرد نخود چی، عسل و نیز ماست را با هم ترکیب کنید تا به حالتی شبیه خمیر در آید، طوری که به راحتی بتوانید آن را روی پوست قرار دهید. پوستتان را بشویید و ماسک ضد لک را بر روی قسمت هایی از بدن که نیاز است بمالید. ۲۵ تا ۳۰ دقیقه زمان لازم است تا ماسک کاملا خشک شود. سپس با آب سرد آن را شست و شو دهید. برای نتیجه گرفتن لازم است استفاده از این ماسک انبه را به مدت یک ماه تکرار کنید و همچنین می توانید این ماسک را به مدت دو روز در یخچال نگهداری کنید. 

.

_ 1/4 از یک انبه، تکه های خرد شده + یک قاشق غذاخوری خاک رس سفید + یک قاشق غذاخوری عسل + 1/4 فنجان شیر یا خامه سنگین را تهیه کنید. کاملا انبه را به صورت تکه خرد کنید و در مخلوط کن بریزید، تا هنگامی که مخلوط شود.شیر و عسل را اضافه کنید و مخلوط کنید.آنگاه خاک رس خود را اضافه کنید.روی صورت تمیز بمالید و 15 دقیقه بمانید.با آب گرم بشویید. این ماسک لایه بردار است.

.

20 .ماسک انجیر

_ ابتدا ۳ عدد انجیر کوچک را بشویید و درون مخلوط کن بریزید تا خمیری یکنواخت به دست آید. خمیر را درون یک کاسه تمیز بریزید و ۲ قاشق چایخوری عسل را به آن اضافه نمایید. عسل و انجیر را به خوبی با یکدیگر مخلوط کنید تا به یک خمیر خامه ای برسید. صورت و گردن خود را آغشته به این ماسک کنید. توجه داشته باشید که این ماسک را به دور چشم خود نزنید. به مدت ۲۰ دقیقه صبر کنید. سپس صورت و گردنتان را با آب ولرم بشویید. سه بار در هفته این ماسک را تکرار کنید. به مرور زمان از شر خشکی پوست خالص میشوید.

.

_ ابتدا ۲ عدد انجیر را درون یک مخلوط کن بریزید و آن را به صورت خمیری درآورید. مخلوط انجیرها را داخل یک کاسه بریزید. ۱ قاشق شکرقهوهای تیره و ۲ قاشق چایخوری عسل را به آن اضافه کنید. مخلوط را هم بزنید و آن را روی صورت و گردن خود بمالید. به آرامی ماسک را روی پوست صورت ماساژ دهید. برای ماساژ، با نوک انگشتان به صورت دایره ای صورتتان را ماساژ دهید. به مدت ۵ دقیقه این کار را انجام دهید. ۱۵ دقیقه صبر کنید و سپس صورت و گردنتان را با آب ولرم شستشو دهید. برای دریافت نتایج مثبت هفته ای یک بار این کار را تکرار کنید. این ماسک موجب روشن تر شدن پوست شده و پوست را نرم، صاف و صیقلی میکند.

.

_ ابتدا ۲ عدد انجیر و چند قطعه کدو تنبل را درون مخلوط کن بریزید و آنها را با هم مخلوط کنید. خمیر به دست آمده را درون یک کاسه تمیز ریخته و چند قطره روغن بادام را نیز به آن اضافه نمایید. دستان خود را بشویید و ماسک را روی صورتتان بمالید. دور چشمانتان را به ماسک آغشته نکنید. صبر کنید تا به مدت ۲۰ دقیقه ماسک روی صورتتان باقی بماند و سپس با آب ولرم بشویید. هفته ای سه بار از این ماسک، برای رسیدن به نتایج مثبت استفاده نمایید. این ماسک پوسته پوسته شدگی و خشکی پوست را درمان میکند.

.

_ ابتدا ۵ عدد انجیر تازه را در یک مخلوط کن بریزید و به خوبی هم بزنید تا به یک خمیر دست پیدا کنید. خمیر به دست آمده را درون یک کاسه تمیز بریزید و یک قاشق چایخوری جو دوسر و شیر و نصف قاشق چایخوری پودر زنجبیل را به آن اضافه کنید. تمامی مواد را با یکدیگر مخلوط کنید تا خمیر خامه ای ایجاد شود. ماسک را روی صورت و گردن خود بمالید. توجه داشته باشید که ماسک را به دور چشم خود نزنید. اجازه دهید به مدت ۲۰ دقیقه ماسک روی صورتتان باقی بماند و سپس با آب ولرم بشویید. هفتهای دوبار از این ماسک استفاده نمایید تا به نتایج مثبتی دست پیدا کنید. این ماسک با از بین بردن سلولهای مرده پوست، چربی اضافی و ناخالصیهای پوست شما را به صورت عمقی پاک میکند.

.

 ابتدا ۳ عدد انجیر تازه را درون یک مخلوط کن بریزید و پس از آن که به صورت خمیری شکل گرفت، آن را درون یک کاسه تمیز بریزید. دو قاشق ماست ساده را به انجیرها اضافه کنید. ماست و انجیر خمیری را با یکدیگر مخلوط کنید تا یک خمیر صاف و خامه ای به دست آورید. ماسک را روی صورت و گردن خود بمالید و برای جلوگیری از حساس شدن چشم ها، ماسک را به چشم خود نزدیک نکنید. دستان خود را بشویید و با استفاده از نوکانگشتان به صورت دایره ای، آن را روی پوست خود ماساژ دهید. به مدت ۵ دقیقه ماساژ صورت را ادامه دهید. پس از ۱۵ دقیقه صورتتان را با آب ولرم بشویید. این ماسک برای روشن شدن پوست مفید است. 

.

 ابتدا ۲ عدد انجیر رسیده را درون یک مخلوط کن بریزید و آن را به صورت خمیری در آورید. خمیر به دست آمده را درون یک کاسه تمیز بریزید و ۱ قاشق غذاخوری عسل و ماست ساده را به آن بیافزایید. مواد را به خوبی با یکدیگر مخلوط کنید تا یکدست شوند. این ماسک را تنها روی صورت و گردن خود بمالید و مواظب باشید تا ماسک به دور چشمانتان مالیده نشود. قبل از آن که ماسک را بشویید، آن را به مدت ۲۰ دقیقه روی پوستتان بگذارید. این ماسک را دوبار در هفته تکرار کنید تا چربی پوستتان تحت کنترل قرار گیرد.

.

_ ابتدا ۳ عدد انجیر رسیده را پوره کرده و سپس درون یک کاسه تمیز بریزید. ۲ قاشق چای خوری عسل و یک قاشق چایخوری آب لیمو را به این مواد اضافه کنید. مواد را به خوبی با یکدیگر مخلوط کنید تا به یک خمیر یکدست برسید. ماسک را روی صورت و گردنتان بمالید و توجه داشته باشید که آن را دور چشمهای خود نزنید. پس از ۲۰ دقیقه آن را با آب ولرم بشویید. هفته ای دوبار این ماسک را روی صورتتان اعمال کنید. این ماسک میتواند رطوبت پوست شما را حفظ کند و ه روشنتر شدن پوست شما کمک میکند و میتواند جای زخمها، آکنه و لکه های تیره را از بین ببرد. 

.

امیدواریم در این قسمت از #بازرگام  با ماسک های خانگی جذاب و مفید آشنا شده باشید. 

.

       ادامه دارد...              www.bazargam.com

پ.ص

اپلیکیشن بازرگام برای Android و iOS در دسترس است.